MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Testy combo u lekarza rodzinnego. Już nie trzeba ich szukać w aptekach

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Bez testów trudno odróżnić przeziębienie, grypę, COVID-19 i wirus RSV, gdyż zakażenia te powodują bardzo podobne objawy.
Bez testów trudno odróżnić przeziębienie, grypę, COVID-19 i wirus RSV, gdyż zakażenia te powodują bardzo podobne objawy. archiwum polskapress
Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zamawiać dla swoich pacjentów tzw. testy combo, czyli testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą (typu A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV.

Testy są dla pacjentów bezpłatne. O wykonaniu testu decyduje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta.

Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii.

Bez testów trudno odróżnić przeziębienie, grypę, COVID-19 i wirus RSV, gdyż zakażenia te powodują bardzo podobne objawy. Gorączka rzadko zdarza się w czasie przeziębienia, jest to jednak dość charakterystyczny objaw grypy sezonowej. Nieco rzadziej występuje podczas COVID-19 oraz zakażenia wirusem RSV. Bóle głowy to częsta dolegliwość grypy i COVID-19, nieco rzadziej zdarza się w przypadku przeziębienia i infekcji wirusem RSV. Bóle mięśni są też charakterystyczne dla grypy, ale mogą występować na skutek zakażenia COVID-19 oraz przeziębienia, choć w przypadku tych infekcji zdarzają się nieco rzadziej. I rzadko występują w przypadku zakażenia wirusem RSV.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaapelowała do lekarzy, aby ci nie wypisywali, a do pacjentów, aby nie oczekiwali wypisania antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych. - Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.

Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma z NFZ prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Test jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, czyli poza podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego.

Do wszystkich poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej został wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać. Można się więc spodziewać, że lada dzień testy trafią do przychodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera