MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie w Koszalinie. Oni już wiedzą jak używać defibrylatorów AED. A wy? [ZDJĘCIA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Szkolenie przeprowadził uprawniony ratownik Tomasz Molesztak wraz z Przemysławem Borysem z firmy MiMED
Szkolenie przeprowadził uprawniony ratownik Tomasz Molesztak wraz z Przemysławem Borysem z firmy MiMED Policja Koszalin
Koszalińscy policjanci i uczniowie klas mundurowych szkolili się jak ratować życie przy użyciu defibrylatorów AED. Koszalin jest miastem, którym w przestrzeni publicznej takich defibrylatorów jest kilkadziesiąt. Warto by każdy z nas wiedział, jak z nich korzystać.

Szkolenie przeprowadził uprawniony ratownik Tomasz Molesztak wraz z Przemysławem Borysem z firmy MiMED. Udział w szkoleniu także wzięli uczniowie z klas o profilu policyjnym TEB Edukacja Koszalin.

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy nagle trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność, a jej serce zatrzymało się - pamiętajmy, że w niektórych instytucjach dostępne są tak zwane AED, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Instruktorzy przekonywali, że defibrylatory to bardzo proste urządzenia, których obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Tomasz Moleszczak był gościem w naszym redakcyjnym studio. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z nim i instrukcji korzystania z defibrylatora AED.

AED (ang. Automated External Defibrillator) czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, jest to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu może przywrócić prawidłową akcję serca osobie poszkodowanej w stanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Defibrylator jest urządzeniem diagnostyczno-ratunkowym. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Po włączeniu wydawane są kolejne instrukcje głosowe, które powinna wykonać osoba prowadząca akcję ratowniczą.

W Koszalinie można znaleźć 40 szt. defibrylatorów AED (27 szt. to defibrylatory wolnostojące, kolejnych 5 szt. zostało umieszczonych na budynkach różnych instytucji i organizacji a pozostałe 8 szt. to tzw. defibrylatory mobilne, z czego 5 szt. znajduje się w autobusach MZK, 2 szt. w autach Straży Miejskiej, 3 szt. w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie).

Koszalińskie Punkty Życia to sieć ogólnodostępnych defibrylatorów AED 24/7. Zostały sfinansowane w ramach projektu Budka Życia (www.budkazycia.pl).

Każdy Punkt Życia jest monitorowany, ubezpieczony i ma wbudowany system powiadamiania, dzięki któremu każde otwarcie kapsuły (podgrzewanej) czy użycie defibrylatora AED zostanie automatycznie zgłoszone do właściwych służb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera