MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepić dzieci czy nie?

Rafał Czabrowski [email protected]
Szczepienia są najskuteczniejszą profilaktyką w przypadku wielu chorób zakaźnych, także tych, których konsekwencje przechorowania mogą być tragiczne w skutkach.
Szczepienia są najskuteczniejszą profilaktyką w przypadku wielu chorób zakaźnych, także tych, których konsekwencje przechorowania mogą być tragiczne w skutkach. sxc.hu
Sanepid alarmuje, że w ostatnim roku w całej Polsce znacznie zmniejszyła się liczba szczepionych dzieci. Rodzice nie boją się nawet mandatów.

Jak głosować?

Jak głosować?

Aby zagłosować na swojego faworyta, wystarczy wysłać SMS pod nr 71466. Koszt wysłania SMS-a 1,23 zł z VAT.
Ranking według głosów z 22 kwietnia
W naszym plebiscycie, na pierwszym miejscu w kategorii Miss znalazła się Samira Taibi, na drugim Natalia Daniel, a na trzecim Natalia Aleksandrowicz. W kategorii Mister prowadzi Alan Kucharczyk, na drugim miejscu jest Olaf Misiewicz, a na trzecim Marek Życki.

Głównie dotyczy to szczepionek przeciwko różyczce, odrze i śwince. - Rodzice nie szczepią dzieci gdyż, naczytali się mało wiarygodnych informacji o zagrożeniach związanych ze szczepionkami - mówi Sergiusz Karżanowski, lekarz rodzinny z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Koszalinie.- Nawet nie zdają sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo narażają swoje pociechy - dodaje lekarz, który zajął drugie miejsce w naszym tegorocznym plebiscycie Hipokrates.
Gdy rodzice nie wyrażają zgody na obowiązkowe szczepienie, lekarz zgłasza ten fakt do powiatowego inspektora sanitarnego.
Ostatecznie rodzice otrzymują ponaglenie od sanepidu. Jeśli nie wykonają decyzji inspektora sanitarnego, mogą otrzymać mandat nawet do 10 tys. zł.
- Szczepienia są najskuteczniejszą profilaktyką w przypadku wielu chorób zakaźnych, także tych, których konsekwencje przechorowania mogą być tragiczne w skutkach - podkreśla Karżanowski.
Szczepienia obowiązkowe przewidują podawanie dawki szczepionek od narodzin do 19. roku życia. Niemowlęta i dzieci szczepimy przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zakażeniu wątroby typu B (WZW B) oraz przeciwko Haemophilus influenze typu b. Te szczepienia są bezpłatne. Ich koszt w pełni pokrywa NFZ.
Szczepienie zalecane, za które sami musimy zapłacić, przewiduje szczepionki uodporniające na biegunkę rotawirusową, wirusowe zapalenie wątroby typu B (dla dzieci w 1. roku życia jest to szczepienie bezpłatne), wirusowe zapalenie wątroby typu A, grypę, kleszczowe zapalenie mózgu, ospę wietrzną, a także przed zakażeniem przez pneumokoki.
Pamiętajmy, aby po każdym szczepieniu otrzymać odpowiedni wpis w książeczce zdrowia dziecka. Przed każdym szczepieniem dziecko musi być poddane badaniu. Lekarz ocenia czy w danym czasie może ono być zaszczepione. Każda ze szczepionek ma inne przeciwwskazania do jej wykonania, dlatego tak istotna jest ocena stanu zdrowia dziecka.
- Przeciwwskazanie do szczepienia są ostre choroby, przebiegające z gorączką powyżej 38,5 stopni Celsjusza, zaostrzenia chorób przewlekłych. Niedobory odporności wykluczają podanie szczepionki żywej (np. doustna Polio) - mówi nasz lekarz. Jednocześnie dodaje, że jeżeli dziecko przebyło chorobę zakaźną, to szczepienie może być wykonane po 4-6 tygodniach, ale ten okres wydłuża się do nawet 2 miesięcy w przypadku zachorowania na odrę lub ospę wietrzną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!