MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecineckie przedszkola - przewodnik. Przeczytaj, zanim wybierzesz placówkę dla swojego dziecka

Rajmund Wełnic [email protected]
Duży ogródek jordanowski przy Przedszkolu im. K. Makuszyńskiego to wiosną i latem ulubione miejsce zabaw maluchów.
Duży ogródek jordanowski przy Przedszkolu im. K. Makuszyńskiego to wiosną i latem ulubione miejsce zabaw maluchów. Fot. Rajmund Wełnic
Dla rodziców to już ostatni dzwonek, aby znaleźć wolne miejsce dla swoich pociech w szczecineckich przedszkolach. Spóźnialskich czeka nerwówka w wakacje, a nawet jeszcze we wrześniu.

Rozpoczynamy prezentację szczecineckich przedszkoli. Począwszy od dziś pokażemy naszym Czytelnikom, gdzie działają przedszkola, jaką mają ofertę, jak wysokie są opłaty i - co najważniejsze - czy są w nich jeszcze wolne miejsca.

Lokalny rynek przedszkoli w Szczecinku jest dość wyjątkowy. Kilkanaście lat temu ratusz oddał w prywatne ręce prowadzenie niemal wszystkich przedszkoli miejskich.

W rękach samorządu pozostała tylko jedna placówka - Przedszkole im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Księżnej Elżbiety, czyli dawna "11".
Na podstawie kosztów utrzymania w nim jednego dziecka ratusz oblicza dotację dla przedszkoli niepublicznych (75 procent tego, co w publicznym, czyli ponad 300 zł miesięcznie). Jedną z konsekwencji prywatyzacji jest to, że inaczej niż np. w Koszalinie - nabór przedszkolaków trwa praktycznie cały rok. Bywa, że rodzice zapisują swoje pociechy do upatrzonego przedszkola nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Specyfiką Szczecinka jest także fakt, że nie działa tutaj żłobek. Do niedawna maluchy były przyjmowane do przedszkoli i finansowane przez ratusz, jak każdy przedszkolak.
W ratuszu uznano jednak, że skoro dzieci młodszych niż 2,5 roku nie dotyczy obowiązek przedszkolny, to miasto nie będzie już ich dotować. Najmłodsze dzieci mogą być teraz przyjmowane do przedszkoli, ale rodzice muszą się liczyć z tym, że zapłacą pełną kwotę (razem z wyżywieniem około 500 zł miesięcznie). Wielu z nich zrezygnowało, bo nie stać ich na ponoszenie takich opłat.

W ubiegłym roku z powodów komplikacji własnościowych zamknięto Przedszkole "Sezam" przy ulicy Klasztornej. Kilkudziesięciu przedszkolaków musiało przejść do innych placówek. O miejsce w nich nie jest łatwo, zwłaszcza że w wiek przedszkolny wchodzą dzieci dzieci wyżu demograficznego z lat 80.

Obecnie w Szczecinku działa osiem przedszkoli. W nich oraz w bezpłatnych zerówkach uczy się około 1200 dzieci.

Poniżej - w dziale "Przeczytaj więcej" - zamieszczamy oferty dwóch pierwszych przedszkoli. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać następne. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!