Świąteczna kolejka na boiskach IV ligi. Gwardia górą w Dygowie [ZDJECIA]

Gwardia Koszalin wygrała w Dygowie z Perłą URB.
Gwardia Koszalin wygrała w Dygowie z Perłą URB. Jacek Wójcik
Piłkarska IV liga rozegrała w Wielką Sobotę 22. serię spotkań. Zwycięstwa odniosły cztery drużyny otwierające tabelę.

Liderujące Wybrzeże Rewalskie Rewal gościło Darłovię Darłowo. Walczący o utrzymanie goście nie zdołali sprawić niespodzianki i przegrali 0:3. Dla Wybrzeża to dwudzieste z rzędu zwycięstwo w rozgrywkach!

Dystans 2 punktów do rywala utrzymała Gwardia Koszalin, która pokonała na wyjeździe Perłę URB Dygowo 2:1 (1:0). Spotkanie rozgrywane było pod kontrolą Gwardii, która objęła prowadzenie z rzutu karnego, wykonanego w 29. minucie przez Mateusza Piotrowskiego (20 gol w sezonie!). Faulowany był Oliver Albiński. Na 2:0 podwyższył na początku drugiej połowy Jorge Tapia. Grający w tym meczu na środku obrony, Argentyńczyk doskonale odnalazł się pod bramką miejscowych i z kilku metrów posłał piłkę do siatki. Warto dodać, że Tapia trafił w drugim meczu z rzędu.

Sporo emocji dostarczyła końcówka spotkania. Gospodarze zdobyli kontaktowego gola w 86. min. Po dośrodkowanie z rzutu wolnego z własnej połowy, piłka trafiła do przestawionego z obrony do ataku Jakuba Poznańskiego, który nie zmarnował okazji. Po tym golu piłkarze Perły zwietrzyli swoją szansę. W ostatnich minutach meczu (sędzia doliczył cztery) kilka razy zakotłowało się pod bramką Gwardii, ale wynik już się nie zmienił.

Efektowne zwycięstwo 6:0 nad Unią Dolice odniósł u siebie Bałtyk Koszalin. Zanim minął pierwszy kwadrans było już 2:0. Wynik otworzył Sebastian Ginter strzałem do pustej bramki, po dograniu Kacpra Masnego. Strzelec gola już 2. min później asystował przy trafieniu Alana Krauze, a w 39. min - również po zagraniu Gintera - rywale strzelili gola samobójczego. W 49. min swoją drugą bramkę strzelił Krauze, znów po podaniu Gintera. Po kolejnych 5. min głową na 5:0 podwyższył Michał Czenko. Wynik ustalił w 76. min Szymon Waleński, efektownym uderzeniem z rzutu wolny z ok. 21 m w górny róg bramki. Warto dodać, że w końcówce meczu w ataku Bałtyku zagrał... rezerwowy bramkarz Jakub De Clerck.

Z pozostałych drużyn z regionu z wygranej cieszyli się jeszcze tylko piłkarze Mechanika Bobolice. Domowy mecz z Odrą Chojna rozpoczęli od szybko straconego gola po rzucie rożnym, ale w 31. min do remisu doprowadził świetnie dysponowany w sobotę Kamil Schab. W pierwszej odsłonie trafił jeszcze w słupek i strzelił dwa nieuznane gole (spalone). Rywale też obili słupek bramki Mechanika, po efektownym strzale z przewrotki. Gospodarze objęli prowadzenie w 61. min, po dośrodkowaniu z wolnego Wojciecha Gersztyna i główce Karola Saganowskiego. Rywale dość szybko doprowadzili do remisu (68.), ale ostatnie słowo należało do zespołu z Bobolic. Zwycięskiego gola zdobył Schab z karnego, którego sam wywalczył.

MKP Szczecinek w drugim meczu z rzędu nie utrzymał w końcówce prowadzenia 1:0. O ile spotkanie z Gwardią Koszalin zakończył porażką 1:2, to domowy mecz z Błękitnymi II Stargard zremisował 1:1, tracąc bramkę w 86. min. Wcześniej gola dla MKP strzelił Wenezuelczyk Luis Felipe Bottaro Rojas (58.).

Wiele do powiedzenia na boisku czwartej w tabeli Kluczevii Stargard nie mieli piłkarze Olimpu Gościno. Gospodarze otworzyli wynik już w 36 sekundzie (!), a po 10. min prowadzili 2:0. Obie bramki strzelił Michał Magnuski. Jeszcze przed przerwą wynik podwyższył Kamil Bartoszyński, a w drugiej połowie na 4:0 ustalił Bartłomiej Babiak.

Siódmej porażki z rzędu doznała zamykająca tabelę Wieża Postomino. Tym razem u siebie z Iskierką Szczecin. Do przerwy było 1:0 dla gości (trafili w tej odsłonie jeszcze w poprzeczkę), pomimo kilku dobrych okazji miejscowych. Także po zmianie stron Wieża długo grała nieskutecznie. Dopiero w 82. min wyrównał Paweł Łacko. Potrzebujący punktów gospodarze próbowali powalczyć o pełną pulę. Ostatecznie zostali z niczym, bo w 89. min Iskierka strzeliła zwycięskiego gola.

Wyniki:

Wieża Postomino - Iskierka Mirand Szczecin 1:2 (0:1)
0:1 Orpel (42.), 1:1 Łacko (82.), 1:2 Tokarewicz (89.)

MKP Szczecinek - Błękitni II Stargard 1:1 (0:0)
1:0 Bottaro (58.), 1:1 (86.)

Bałtyk Koszalin - Unia Dolice 6:0 (3:0)
1:0 Ginter (12.), 2:0 Krauze (14.), 3:0 Giec (39. samob.), 4:0 Krauze (49.), 5:0 Czenko (54.), 6:0 Waleński (76.)

Mechanik Bobolice - Odra Chojna 3:2 (1:1)
0:1 Kreft (2.), 1:1 Schab (31.), 2:1 Saganowski (61.), 2:2 Wąchała (68.), 3:2 Schab (83. karny)

Perła URB Dygowo - Gwardia Koszalin 1:2 (0:1)
0:1 Piotrowski (29. karny), 0:2 Tapia (49.), 1:2 Poznański (86.)

Wybrzeże Rewalskie Rewal - Darłovia Darłowo 3:0 (1:0)
1:0 Krawiec, 2:0 Gałosz, 3:0 Krawiec

Kluczevia Stargard - Olimp Gościno 4:0 (3:0)
1:0, 2:0 Magnuski (1., 10.), 3:0 Bartoszyński (38.), 4:0 Babiak (70.)

Pozostałe wyniki: Biali Sądów - Orzeł Wałcz 1:1 (0:0), Chemik Police - Ina Goleniów 1:1 (1:0).

Świąteczna kolejka na boiskach IV ligi. Gwardia górą w Dygow...