Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Sabat słynie z rewii i pokaże ją w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Spektakl „Rewia Forever”: 300 kostiumów aż w 60 odsłonach, doskonała muzyka i gorący taniec. W niedzielę zobaczysz ją w Koszalinie!

„Rewia Forever” jest wyjątkową nie tylko pod względem inscenizacyjnym - wspaniałe kostiumy, efekty multimedialne, starannie przygotowane aranżacje muzyczne, różnorodna choreografia w brawurowym wykonaniu Baletu Sabat - autorka rewii, Małgorzata Potocka, zadbała, by wszystko zrealizowane zostało zgodnie z kanonem obowiązującym na najlepszych scenach rewiowych świata. Jest też wyjątkową, bowiem przekonuje, że rewia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród widzów na całym świecie. A jakie były jej początki?
Rodem z USA
Rewia, z francuskiego la revue, to widowisko teatralne, które łączy w sobie różne gatunki, między innymi elementy spektaklu teatralnego, kabaretu, opery, operetki, baletu. Jest tu taniec, śpiew, gra aktorska, a do tego istny przepych dekoracji i kostiumów.
Rewia wykształciła się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a głównymi jej centrami szybko stały się Paryż i Las Vegas. Tadeusz Nyczek w autorskiej encyklopedii teatralnej, „Alfabecie teatru dla analfabetów i zaawansowanych”, tłumaczy rewię tak: „Prawdziwe rewie, zwłaszcza te francuskie i amerykańskie z pierwszej połowy XX wieku, miały lśnić, czarować i rzucać na kolana swoją wystawnością i blichtrem. Producenci z reżyserami wręcz prześcigali się na co niezwyklejsze pomysły, które następnego dnia po premierze miały rozsławić ich nazwiska i pognębić konkurentów. Rewia musiała mieć własną orkiestrę, własne gwiazdy piosenkarskie i taneczne, aktorów, komików, błyskotliwego konferansjera znającego najnowsze dowcipy oraz obowiązkowe schody - pionowe albo spiralne - efektownie podświetlone, po których tam i z powrotem chodziły w tanecznych rytmach zdyscyplinowane armie półnagich dziewcząt. Dziewczęta, zwane z amerykańska girlsami, musiały nosić barwne pióropusze w dwóch co najmniej miejscach, na głowie i wręcz przeciwnie.”
Rewiowy Sabat
W Polsce z rewii słynie Teatr Sabat, który stworzyła królowa tego gatunku Małgorzata Potocka, absolwentka szkoły baletowej, stypendystka broadwayowskiej szkoły tańca i paryskiej rewii.
I z rewią właśnie przyjedzie do Koszalina. Dokładnie - z „Rewią Forever”, na potrzeby której przygotowano 300 kostiumów, prezentowanych na scenie aż w 60 odsłonach. Na multimedialnych projekcjach zobaczymy zaś światowe gwiazdy gatunku.
Wielkie show
Wspaniały balet, piękne tancerki, olśniewające kostiumy, przebojowe piosenki - choć początki rewii sięgają końca XIX wieku, cieszy się ona do dziś niesłabnącym zainteresowaniem wśród widzów na całym świecie. Spektakl Teatru Sabat „Rewia Forever” jest tego najlepszym dowodem. Pierwsza jej część to wielkie przeboje i największe gwiazdy historii musicalu i rewii: między innymi Marlena Dietrich, Marylin Monroe, Hanka Ordonówna. W drugiej przekonamy się, jak do rewii nawiązują takie gwiazdy pop, jak Madonna, Celine Dion, czy Britney Spears.
Termin, bilety, ceny
„Rewia Forever” rozpocznie się w niedzielę 29 listopada o godzinie 18 w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Bilety w cenie od 35 do 110 złotych do nabycia w kasach hali (tel. 94 343 61 43) i na: bilety.hala.koszalin.pl
Partnerzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!