Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował o „rekordowej nadwyżce” w budżecie państwa, która wynosi blisko 5 mld zł. Odniósł się także do pomysłu powołania komisji ds. wyłudzeń VAT. - To decyzja polityczna, zapadnie zapewne na najwyższych forach politycznych.

– Po sierpniu sytuacja naszego budżetu cały czas jest bardzo dobra. Mamy nadwyżkę i to taką bardzo silną. Wynosi już blisko 5 mld zł, dokładnie 4,9 mld zł. Taka nadwyżka nigdy wcześniej nie wystąpiła w tym momencie i jest to dość ciekawy wniosek dla wszystkich, którzy wątpili w jakość zarządzania naszymi finansami publicznymi – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki w środę na konferencji prasowej.

Poinformował, że od stycznia 2018 roku ministerstwo finansów podwyższy kwotę wolną od podatku do ośmiu tysięcy. Będzie to korzystne dla tych najuboższych, czyli kilku milionów Polaków. Ponadto, dochody z podatku były wyższe o 13.3 proc.- Na razie nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i nie planujemy zmian w podatku VAT.

W tym momencie mogę powiedzieć, że nasi poprzednicy podnosili podatki 21 razy. My nie podnosimy podatków, uszczelniamy system podatkowy i nie chcemy podnosić podatków. Raczej obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco znowu – po raz drugi – zwiększymy kwotę wolną od podatku – podkreślał minister Morawiecki.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Planujesz podróż Ryanairem w ciągu najbliższych 6 tygodni? To musisz wiedzieć, by nie spotkała cię przykra niespodzianka

W tym tygodniu ma nareszcie potanieć benzyna. A co z innymi paliwami? jak będzie dalej?

Złotówkę doliczą ci do zakupów za torbę. Niekiedy nawet gdy o nią nie poprosisz

Pytany o szczegóły ws. powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, powiedział, że „to decyzja polityczna, która jeszcze nie zapadła”. - Ta decyzja jeszcze na ten moment nie zapadła, ale myślę, że będziemy wiedzieli więcej w niedługim czasie, jakie mogą być jej losy – dodał.

Minister zwrócił uwagę, że dzięki zrównoważonemu budżetowi pod koniec roku zmniejszy się jego deficyt.- Pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji i ten grzech transformacji w czasie III Rzeczpospolitej odrobiliśmy poprzez nasze wielkie cywilizacyjne programy, tj. 500+, czy mieszkanie plus.

Obejrzyj wideo:
Lęk przed uchodźcami ograniczy spożywanie alkoholu