Koszalińska firma Bumar podpisała wczoraj porozumienie z CKU.

- Wszystkie szkoły zawodowe w Koszalinie mają już porozumienia o współpracy z Bumarem, zostało nam jeszcze do dopełnienia listy Centrum Kształcenia Ustawicznego i stąd dziś to porozumienie - mówił wczoraj prezydent Piotr Jedliński.

- To możliwość kształcenia, organizowania praktyk, ale też szansa na zatrudnienie. Jednocześnie porozumienie to jest pierwszym tego typu skupiającym się na współpracy w zakresie kształcenia osób dorosłych.

To także uzupełnienie naszych działań, dzięki którym uzyskaliśmy niedawno dofinansowanie na rozwój i doposażenie bazy dydaktycznej. I tu warto też dodać, że składamy kolejny wniosek na 4 miliony złotych, tym razem przeznaczony dla CKU. To projekt inwestycyjny, który pozwoli na wyposażenie bazy szkolnej i warsztatów.

Bumar to firma zatrudniająca 150 osób, produkująca podnośniki pożarnicze i energetyczne.

- Wchodzimy w skład Grupy WISS i działamy w Bielsku, Szwecji, Niemczech, Słowacji, Czechach - mówi Jerzy Romanowski, prezes Bumaru.

- A produkujemy na cały świat, odbiorców mamy ostatnio m.in. w Korei, Birmie, Iranie. Prezes zachęca do pracy w jego firmie.

- Mamy wakaty, m.in. operatorów obrabiarek CNC - mówi.

- Na rynku brakuje fachowców. Liczymy na współpracę ze szkołami zawodowymi. Spodziewamy się, że fachowców sobie wykształcimy. Osobom, które będą chciały się kształcić, zapewnimy u nas rozwój. Dobrym pracownikom dobrze płacimy - zapraszamy.

Firma prowadzi też podczas roku szkolnego praktyki dla uczniów, m.in. z koszalińskiego elektronika.

- Nasza firma jest też otwarta na praktyki wakacyjne - mówi prezes Romanowski.

- Młodzi ludzie mogą też u nas w wakacje podjąć pracę i zarobić, między innymi, na stanowiskach elektryków, monterów. Przez minione dwa lata, przy współpracy Biura Pełnomocnika Prezydenta ds. Inwestorów Kluczowych i Zatrudnienia, podpisanych zostało już 21 porozumień o współpracy pomiędzy koszalińskimi szkołami ponadgimnazjalnymi a przedsiębiorcami, instytucjami i organizacjami działającymi na lokalnym rynku (ZS 1 - 8, ZS 7 - 1, ZS 8 - 1, ZS 9 - 6, ZS 10 - 4, CKU - 1).

W ramach porozumień są organizowane klasy patronackie, konkursy dla uczniów, staże i praktyki.

Zobacz także Koszalin: uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Popularne na gk24: