MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Terra ze Szczecinka na tropie zatruwaczy wody

(r)
Działacze Terry na dzisiejszej konferencji prasowej zainteresowali się teraz jakością wody w jeziorze.
Działacze Terry na dzisiejszej konferencji prasowej zainteresowali się teraz jakością wody w jeziorze. Fot. Rajmund Wełnic
Stowarzyszenie Terra ze Szczecinka wzięło tym razem pod lupę wodę wpływającą do jeziora Trzesiecko. Z ich badań wynika, że wody opadowe wpływające do akwenu jednym w wylotów zawierają zbyt dużo formaldehydu.

Ramka

Ramka

Formaldehyd zwany także aldehydem mrówkowym to toksyczny gaz dobrze rozpuszczalny w wodzie. Jest używany do produkcji barwników, żywic syntetycznych, w garbarstwie, fotografice, do konserwacji i utrwalania preparatów anatomicznych i histopatologicznych oraz jako środek dezynfekujący.

Terra była znana do tej pory jako obrońcy czystości powietrza. Podczas czwartkowej konferencji prasowej działacze stowarzyszenia pokazali wyniki badań próbek wody wpływającej do jeziora z jednego z wylotów kanalizacji deszczowej. - Badanie zleciliśmy akredytowanemu laboratorium - mówi Marek Sobczyk z Terry. - We wtorek (23 lutego) pobrano próbki z rowu melioracyjnego przy ulicy Wiśniowej koło PKP i z wylotu kanału przy hali Ślusarnia. W pierwszej próbce stężenie formaldehydu wynosiło 11,6 miligrama na litr, a w drugiej 12,8. Norma dla ścieków przemysłowych wynosi 2 mg/dm3, a więc została przekroczona około 6 razy.

Stowarzyszenie poprosiło już inspekcję ochrony środowiska o ocenę stanu wód Trzesiecka. - Miasto wydaje duże pieniądze na rekultywację jeziora, a okazuje się, że ten wysiłek może pójść na marne - martwi się Joanna Pawłowicz, szefowa Terry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!