Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, gdzie się leczyć. Lista poradni z NFZ

Archiwum
Archiwum
Pomorski NFZ nie podpisał kontraktów aż z dwustoma przychodniami specjalistycznymi. Czy u nas jest podobnie?

Sytuacja u naszych sąsiadów to skutek rozstrzygnięcia przetargów na opiekę ambulatoryjną. Jak nas poinformowała rzecznik zachodniopomorskiego oddziału funduszu Małgorzata Koszur, umowy podpisywane z Zachodniopomorskim Narodowym Funduszem Zdrowia obowiązują do końca tego roku.

A to oznacza, że ewentualnych większych zmian możemy się spodziewać dopiero w styczniu 2014 roku. Nie znaczy to jednak, że żadnych zmian na liście nie ma. Zdarza się, że przychodnia lub lekarz specjalista traci kontrakt.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, warunkiem otrzymania kontraktu przez taką poradnię jest spełnienie paru wymogów - musi ona być czynna nie krócej niż trzy dni w tygodniu po 4 godziny dziennie, w tym co najmniej raz w tygodniu w godzinach przedpołudniowych, między godz. 7.30 a 14.00, oraz co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych, między godz. 14.00 a 20.00.

Warunki te muszą być spełnione niezależnie od limitu przyjęć ustalonego w kontrakcie. Z powodu niezastosowania się do tych wytycznych niektóre przychodnie straciły kontrakty z NFZ.

O pechu mogą mówić mieszkańcy powiatu szczecineckiego. Jak już informowaliśmy na naszych łamach, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Szczecinku, jedyna w powiecie, która przyjmowała pacjentów w ramach NFZ (nawet do 4 tys. pacjentów rocznie), z powodu braku lekarza specjalisty straciła kontrakt.

Z listy zakontraktowanych poradni zniknęła też poradnia endokrynologiczna, funkcjonująca w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej PEOZET - nie była w stanie spełnić wymagań nowego zarządzenia. Co to oznacza dla chorych? Niestety, szukanie lekarza poza miejscem zamieszkania - w przypadku endokrynologa na naszym terenie znaleźć go można tylko w Koszalinie lub Kołobrzegu.

Jeśli chodzi o przychodnie i specjalistów przyjmujących w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej, to w naszym regionie bezkonkurencyjny jest Szpital Wojewódzki w Koszalinie, w którym poradni działa 25. Tylko w poradniach pediatrycznych w zeszłym roku udzielono ponad 43 tysięcy porad, w poradni onkologicznej - 28 tysięcy. Jedyna zmiana, bez znaczenia jednak dla pacjentów, to kontrakt na dializowanie. - To kwestia czysto formalna: kontrakt związany z dializowaniem ze szpitala przeszedł na spółkę Fresenius Medical, która prowadzi na terenie szpitala stację dializ - mówi Cezary Sołowij, rzecznik szpitala.

Nie wiecie, gdzie znaleźć specjalistę, który nie wystawi Wam rachunku? Przygotowaliśmy dla Was listę poradni i specjalistów, którzy przyjmują w ramach funduszu. W jednym z najbliższych wydań "Głosu" zamieścimy również listy poradni specjalistycznych dla dzieci i pracowni diagnostycznych, które mają kontrakty z NFZ.

Nie wiecie, gdzie znaleźć specjalistę, który nie wystawi Wam rachunku? W czwartkowym wydaniu Głosu Koszalińskiego znajdziecie listę poradni i specjalistów, którzy przyjmują w ramach funduszu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!