ME do 23 lat w Bułgarii. Szymon Janz zajął 9 miejsce

Szymon Janz z ZKS Koszalin zajął dziewiąte miejsce podczas mistrzostw Europy do lat 23 w Bułgarii Fot. jacek wójcik
Fałat i Janz reprezentowali Polskę na ME do 23 lat w Bułgarii

Pracowicie spędzili ostatni okres zawodnicy i zawodniczki z klubów naszego regionu. Duet z ZKS Koszalin walczył na mistrzostwach Europy do 23 lat, a na krajowych matach rywalizowano o medale mistrzostw Polski juniorów oraz Zrzeszenia LZS.

Biało-czerwonych barw podczas ME do 23 lat w bułgarskim Ruse bronili Damian Fałat i Szymon Janz z ZKS. Niestety, żaden z podopiecznych trenera Zygmunta Kreta nie zdołał przebić się do strefy medalowej. Bliższy osiągnięcia tego celu był startujący w wadze do 86 kg Janz. Wolniak z Koszalina w 1/8 finału pokonał 3:1 (9:4) Niemca Iliasa Kydrosa. W walce o półfinał jego rywalem był Kadir Yazici (Turcja). Przewaga rywala była zdecydowana i pojedynek zakończył się porażką zawodnika ZKS 0:3 (0:10). Turek ostatecznie został brązowym medalistą, a po złoto sięgnął Abdulraszid Sadulajew z Rosji. Janz został sklasyfikowany na 9. miejscu.

Tylko jedną walkę w wadze do 70 kg stoczył Damian Fałat. Starcie z reprezentantem gospodarzy Oktajem Sali Salimem zakończyło się wygraną Bułgara 3:1 (13:12). Nasz zawodnik zakończył tym udział w ME, plasując się na 11. miejscu. W jego wadze również najlepszy był Rosjanin, Rasul Arsanalijew.

Z jednym medalem wrócili nasi wolniacy z mistrzostw Polski juniorów (do 20 lat) w Teresinie. Na trzecim stopniu podium w najcięższej wadze (120 kg) stanął Damian Chołuj z AKS Białogard. O podium otarli się dwaj jego klubowi koledzy. Andrzej Pauliński (55 kg) i Karol Chołuj (96 kg) uplasowali się na piątych miejscach w swoich kategoriach.

Wyniki innych wolniaków z regionu: 66 kg - 8. Michał Rybak (ZKS Koszalin), 9. Marcin Czyżowski (AKS); 74 kg - 11. Filip Kawałko (Technik Świdwin), 12. Damian Woźniak (ZKS), 13. Paweł Buda (UKS Zapasy Kołobrzeg); 84 kg - 11. Kacper Post (Technik), 13. Lambert Rybak (ZKS). W klasyfikacji drużynowej na 53 kluby AKS Białogard zajął szóste miejsce (28 pkt). Startowało blisko 130 zawodników.

Trzy medale przywiozły nasze zapaśniczki z mistrzostw Zrzeszenia LZS w Moszczenicy. W kategorii młodzieżowej do 23 lat brązowy medal w wadze do 53 kg wywalczyła Magdalena Majos z ZKS Koszalin. Rywalizowały łącznie 33 zawodniczki z 11 klubów. Klubowa koleżanka Majos, Angelika Mytkowska, zwyciężyła w rywalizacji kadetek (do 17 lat) w wadze do 56 kg. W lżejszej kategorii, do 52 kg, wicemistrzynią Zrzeszenia LZS została Amanda Tomczyk z MLUKS Karlino. Na piątej pozycji w kategorii do 49 kg uplasowała się Natalia Lewandowska z ZKS. W grupie kadetek walczyło 59 zawodniczek z 23 klubów.