Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spała i Białowieża - pomnik żubra atrakcją turystyczną

Marzena Kądziela / www.echodnia.eu
Spała i Białowieża w końcu się pogodziły. Doprowadził do tego... pomnik żubra, który kiedyś skonfliktował dwie społeczności. Stał się teraz atrakcją turystyczną.

Na początku maja połączył je we wspólnym promowaniu atrakcji turystycznych.

Spała, która leży w województwie łódzkim, niespełna 40 kilometrów od granic województwa świętokrzyskiego, zmieniła się w ostatnich latach nie do poznania. Dawne zaniedbane ośrodki wczasowe to luksusowe hotele, jak czterogwiazdkowy "Mościski" czy przytulne rodzinne pensjonaty jak Willa Jelonek. Spalski Park Krajobrazowy poprzecinany jest turystycznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, a dla amatorów nieco mocniejszych wrażeń czekają wypożyczalnie kajaków.

Malownicze brzegi Pilicy z perspektywy łódki nabierają dodatkowego kolorytu.
A koloryt ten dostrzeżono już dawno. W 1884 roku powstała tu rezydencja cara Aleksandra III, a po odzyskaniu niepodległości Spała stała się letnią rezydencja naszych prezydentów: Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościskiego. Bywał tu także marszałek Józef Piłsudski.

Obecnie Spała znana jest przede wszystkim jako ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku. Centralny Ośrodek Sportu jest jednym z bardziej znanych w Europie. W skład kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty i hotele.

Sporny żubr

W Spale znajdziemy park, gdzie rośnie około stu dębów o obwodzie do pięciu metrów. Jest także czterotonowy posąg żubra, który stał się powodem sporu pomiędzy Spałą a Białowieżą.

- Pomnik ustawiono pod Białowieżą w 1862 roku na pamiątkę wielkiego polowania zorganizowanego przez cara Aleksandra II dla przedstawicieli najznakomitszych europejskich dworów - opowiada doktor Michał Słoniewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale i szef hotelu "Mościcki".

- Potem po wielu zawieruchach i podróżach przez Moskwę i Warszawę trafił decyzją prezydenta Ignacego Mościckiego, w 1928 roku do Spały. Nic dziwnego, że Białowieża chciała go odzyskać. Teraz jednak, po latach sporów, jest decyzja, że żubr pozostanie w Spale, a dwa środowiska: spalskie i białowieskie będą współpracować. Stąd dziś obecność włodarzy gmin Inowłódz i Spała, którzy podpisują Deklarację Współpracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!