MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skoczysz tyle, ile wiewiórka albo kozica? Sprawdź się w terenie. Nadleśnictwo Polanów zaprasza

Marzena Sutryk
Nad jeziorem powstało miejsce, w którym można odpocząć na łonie natury podziwiając piękno krajobrazu.
Nad jeziorem powstało miejsce, w którym można odpocząć na łonie natury podziwiając piękno krajobrazu. Nadleśnictwo Polanów
Ścianka z pilarzami, skocznia leśna, łamigłówki, malownicza trasa i wreszcie miejsce do odpoczynku z widokiem na jezioro Zamkowe - taki świąteczny prezent pod choinkę przygotowało Nadleśnictwo Polanów zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów i przyjezdnych.

Nowa ścieżka dydaktyczno - edukacyjna w Krągu, w którą zainwestowało Nadleśnictwo Polanów, została właśnie oddana do użytku. Położona tuż przy tzw. przelotowej trasie biegnącej z Koszalina do Sławna (w sąsiedztwie zajazdu w Krągu) jest świetną atrakcją dosłownie dla każdego. - Ciekawie może tu spędzić czas osoba dorosła, która np. wybrała się na przejażdżkę rowerem, jak również całe rodziny - mówi Karolina Sominka, specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i ppoż. w Nadleśnictwie Polanów. - Zdecydowanie nie można się na tej ścieżce nudzić! Gdy przyjdzie wiosna, to z pewnością wiele rodzin będzie się tu pojawiało, bo trasa jest malownicza, a atrakcje ciekawe i nietypowe. Oby tylko wandale jej nie zniszczyli.

Zobacz także: Zwierzęta w lesie pod Koszalinem w oku kamery

Pani Karolina jest współautorką nowej ścieżki dydaktyczno - edukacyjnej na terenie Nadleśnictwa Polanów. - Strona merytoryczna ścieżki wraz z przygotowaną infrastrukturą to praca moja i pani Iwony Kujawskiej z naszego Nadleśnictwa. Prace związane z przygotowaniem terenu, czyli poprawa nawierzchni i wycinka drzew - tym zadaniem zajął się Dział Administracji. Fotościanka - to zdjęcie wykonałam osobiście, a są na nim nasi pracownicy - leśniczy Ryszard Kochanowski, podleśniczy Krzysztof Lewiński, podleśniczy Krzysztof Walencik i robotnik leśny Mateusz Sadowski - im również bardzo dziękujemy za zaangażowanie, bo bez chwili zastanowienia zgodzili się na taką akcję. W akcję zaangażował się również pan leśniczy Mirosław Kałużny - na terenie Leśnictwa Krąg powstała ścieżka, a pan leśniczy przez cały czas dzielnie monitorował sytuację i pomagał w pracach związanych z porządkowaniem terenu.

Pierwsze nową ścieżkę przetestowały wnuczki leśniczego Leśnictwa Buszyno Ryszarda Kochanowskiego - Lilianna i Zuzanna.

- Dziewczynki - przy małej podpowiedzi - szybko zgadły, który pan widoczny na ściance, to ich dziadek. Wystarczyło przypomnieć - co dziadek ma na głowie, gdy chodzi do lasu; chodziło o kapelusz - śmieje się pani Karolina.

Inwestycja została zrealizowana przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Trasa ma swój początek przy tutejszym Zajeździe Zamkowym, a koniec - w pobliżu Leśniczówki Buszyno. Jej przejście zajmuje blisko godzinę, ale oczywiście można tu spędzić znacznie więcej czasu. Na około dwóch kilometrach trasy przygotowano nie tylko tablice edukacyjne, ale przede wszystkim atrakcje interaktywne o walorach edukacyjnych, z których mogą korzystać całe rodziny. Jest tu m. in. leśna skocznia - dzieci skaczące w dal mogą porównać swoje wyniki z tymi, jakie osiągają zwierzęta. Np. zając jest w stanie przeskoczyć 2,5 metra przy jednym skoku, żaba - metr, a wiewiórka - do 4 metrów. Jest tu też leśna ścianka do zdjęć, zamontowano stojaki z grami interaktywnymi, dzięki którym można poszerzyć, a także sprawdzić wiedzę przyrodniczą. Jest tu również wiata oraz ławeczki z widokiem na jezioro - to doskonałe miejsce, by odpocząć na łonie natury.

- Można tu poznać drzewa, które rosną w okolicy - na stołach są blaty, a na nich grafiki z opisami. Są tu też zdjęcia i informacje o ptakach i zwierzętach, które można tu spotkać. Zależało nam także, by przybliżyć innym pracę leśników, by pokazać, że leśnik to nie jest pan, który spaceruje po lesie i przygląda się zwierzętom. Są tu również informacje o tym, jak rozwija się i rośnie las, z podziałem i omówieniem poszczególnych etapów. Ta ścieżka ma być nie tylko sposobem na zabawę, ale też kopalnią wiedzy. Mamy nadzieję, że w sezonie letnim, ale też poza nim będzie licznie odwiedzana - dodaje Karolina Sominka.

Nowa trasa ma być również dostępna w aplikacji mPolanow, którą Nadleśnictwo Polanów przygotowało dla użytkowników smarfonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo