Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon letni za pasem. Czaplineccy leśnicy i żeglarze wytypowali miejsca biwakowe nad jeziorem Drawskim [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pomysł urządzenia miejsc nad jeziorem Drawskim, w których żeglarze mogą zacumować, rozbić namiot, rozpalić ognisko i przenocować sprawdził się już zeszłego lata.

Nadleśniczy z Czaplinka Daniel Lemke wyszedł z inicjatywą, aby wspólnie wyznaczyć 12 miejsc biwakowych dla żeglarzy, głównie w zachodniej części jeziora Drawskiego, która prawie nie ma infrastruktury turystycznej. Brać żeglarska, wolontariusze, leśnicy – wspomagani przez gminę – uporządkowali wskazane miejsca, wycięto krzaki, skoszono trawę, zamontowano tablice o możliwości cumowania i wytyczono miejsca na ogniska. Chodziło głównie o bezpieczeństwo i wskazanie miejsc do rozbicia namiotu dla wodniaków, aby nie biwakowali na dziko.

Pomysł okazał się strzałem w „dziesiątkę”, bo żeglarze chętnie korzystali w biwakowisk, a to najlepsza recenzja. A jezioro Drawskie – największy akwen w regionie - w lecie to mekka wodniaków usiana setkami żagli. d- Przed tym sezonem miejsca biwakowe sprawdziliśmy razem z leśnikami, usnęliśmy również pniaki, które stwarzały zagrożenie dla łodzi – mówi Szymon Pastuszek, instruktor żeglarstwa i motorowodny oraz wielki pasjonat jeziora Drawskiego. - Co ciekawe paleniska, znaki informacyjne oraz mała infrastruktura jest w dobrym stanie, a sam teren jest czysty i bez porzuconych śmieci. Podoba nam się podejście leśników, którzy nie chcą zakazywać, karać, ale sami wystąpili z inicjatywą unormowania biwakowania wodniaków na ich terenach. Nadleśniczy Daniel Lemke ma otwartą głowę, sporo podróżował i podglądał, jak np. te kwestie są rozwiązane w Skandynawii.

Przed tym sezonem w Czaplinku wydano także druga edycję przewodnika dla żeglarzy po jeziorze Drawskim, do którego Lasy Państwowe dołożyły wkładkę z informacjami, jaki powinni się zachowywać nad wodą i na brzegu, gdzie dzwonić, gdy np. zauważą pożar. - Leśnicy mają także pomysł, aby prowadzić patrole lasów od strony wody i my ze swojej strony ich przeszkolimy – mówi pan Szymon. Być może uda się także niebawem wdrożyć aplikację na komórkę, która pozwoli online zapłacić biwakowiczom za drewno na opał dostarczane przez leśników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera