Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed szkołą. Za ciężki plecak ucznia

Marcin Kaźmierczak Oprac. Joanna Boroń
Wybierając plecak dla dziecka pamietajmy, by był jak najlżejszy i dobrze wyprofilowany - koniecznie z szerokimi szelkami
Wybierając plecak dla dziecka pamietajmy, by był jak najlżejszy i dobrze wyprofilowany - koniecznie z szerokimi szelkami Fot.Radosław Brzostek
Waga plecaka nie powinna przekraczać od 10 do 15 procent masy ciała ucznia, ale to fikcja. W rzeczywistości nawet co drugi uczeń na swoich plecach dźwiga dużo większy ciężar.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego są proste: tornister wraz z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 10 procent wagi dziecka. Realia są jednak inne: szkolny tornister nierzadko waży nawet 20 procent wagi ucznia.

Noszenie zbyt wielkiego ciężaru na plecach powoduje skoliozę, wady stóp, a u dziewczynek - także miednic. Najbardziej zjawisko to nasila się między 7. a 9. oraz 13. a 14. rokiem życia, gdy wzrost mięśni nie nadąża za wzrostem kości - wskazują lekarze.

Co ciekawe, niekoniecznie jest to wina szkolnych podręczników i zeszytów. - Jedynie co trzecie przeciążenie tornistra jest spowodowane noszeniem zbyt ciężkich podręczników i zeszytów. Z naszych badań wynika, że w tornistrze ucznia klas I-III znajduje się średnio kilogram zbędnych rzeczy, np. ważące niemal kilogram termosy z herbatą, zabawki, kilka piórników czy albumy i książki do biblioteki. U rekordzisty aż 77 procent zawartości tornistra stanowiły przedmioty niepotrzebne danego dnia podczas zajęć - zwraca uwagę Agnieszka Łesiuk z fundacji Rosa, znanej z akcji „Lekki Tornister”.

Rozwiązaniem problemu mogłoby być wprowadzenie sztywnych ram określających maksymalną wagę szkolnych tornistrów. W polskim prawie nie uregulowano jednak tej kwestii.

We wrześniu swoje pomysły w tej sprawie przedstawi Główny Inspektorat Sanitarny, który w ubiegłym roku szkolnym przebadał pod tym kątem 115 tysięcy uczniów podstawówek i gimnazjów. - Jesteśmy w trakcie opracowywania wyników badań, które zobrazują problem w skali całego kraju. Z wstępnej analizy danych wynika jednak, że skala problemu jest duża i najbardziej widoczny jest on wśród najmłodszych uczniów - informuje Aleksandra Lusawa, dyrektor Departamentu Promocji Zdrowia, Biostatystyki i Analiz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Wnioski będą zmierzały do stworzenia regulacji prawnych, które pozwolą ujednolicić ocenę obciążeń dziecka, a w konsekwencji doprowadzą do wprowadzenia rozwiązań, które nie pozwolą, by obciążenie tornistrem przekraczało 10 procent wagi ucznia.

Wagę problemu dostrzega również sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jej członkowie czekają jednak na - uwzględniający tę kwestię - rządowy projekt zmian w systemie edukacji, który jesienią ma przedstawić Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Warto wiedzieć

Niepotrzebny bagaż

Co drugie dziecko w wieku szkolnym ma za ciężki tornister - wynika z badań Fundacji Rosa, przeprowadzonych w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu Lekki Tornister.

Nawet 4,4 kg zbędnych rzeczy nosi w plecaku uczeń klasy 0-III szkoły podstawowej. Rekordzista miał aż 77 proc. przedmiotów niepotrzebnych podczas lekcji. Średnio takich niepotrzebnych rzeczy w placakach najmłodszych jest około kilograma.

Statystycznie o 12,25 dag więcej dźwigają dziewczęta niż chłopcy, a najciężej mają trzecioklasiści, zabierający do szkoły średnio 3,84 kg.

Rodzicu sprawdzaj!Często zbyt dużo ważą same plecaki - nawet do 1,86 kg. Tymczasem powinien być możliwie lekki, jego waga nie może przekraczać 1,3 kg dla dzieci w podstawówce oraz 1,4 kg dla starszych uczniów. Rodzice powinni sprawdzać regularnie co dziecko w takim plecaku nosi

Dlaczego to takie ważne? Za ciężki plecak wymusza nieprawidłową postawę ciała, co może powodować bóle pleców, zmniejszenie pojemności płuc, a także sprzyja kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: "Mają być lekkie z usztywnioną ścianką". Sanepid bierze pod lupę uczniowskie tornistry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!