Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież o hitlerowskim terrorze. Wyjątkowy projekt w Tychowie

Jakub Roszkowski
Iryna Kuzyan jest nauczycielką w Tychowie
Iryna Kuzyan jest nauczycielką w Tychowie archiwum
W Tychowie w powiecie białogardzkim rozpoczął się wyjątkowy projekt skierowany do młodzieży z Polski i Niemiec. Rozmawiamy o nim z Iryną Kuzyan, nauczycielką języka angielskiego i niemieckiego w tychowskim gimnazjum, współpomysłodawczynią przedsięwzięcia.

Na czym dokładnie ten projekt polega?

Dziś przyjeżdża do nas, do Tychowa, 16 uczniów z niemieckiej miejscowości Friedland, z którą nasza gmina współpracuje. Młodzież z Niemiec oraz 21 uczniów z naszego regionu weźmie udział w projekcie, który ma na celu umożliwienie młodym osobom odwiedzenie miejsc pamięci hitlerowskiego terroru i skorzystanie z oferty pedagogicznej tego miejsca lub położonych w pobliżu placówek edukacyjnych. Wiem, to trudna, bardzo ciężka materia, zwłaszcza gdy mamy ją przedstawić bardzo młodym ludziom, ale jestem pewna, że sobie poradzimy. Chcemy - opiekunami projektu są także Magdalena Broda z Urzędu Miasta w Tychowie oraz Magdalena Kowalczyk z Zespołu Szkół w Dobrowie - by młodzież z Polski i Niemiec wyobraziła sobie, jak wyglądał ten okrutny czas wojny. Tak, celem nadrzędnym projektu jest zapobieganie wojnie, nazizmowi. Może to zabrzmi zbyt górnolotnie, ale walczymy o pokój.

Skąd w ogóle pomysł na takie przedsięwzięcie?

Ten projekt, przede wszystkim edukacyjny, napisaliśmy już w marcu. I otrzymaliśmy na niego spore dofinansowanie, które wyniosło prawie 9 tysięcy złotych z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dołożyła się jeszcze nasza gmina, wsparcie otrzymaliśmy także od przedsiębiorcy z Tychowa pana Axela Wechslera. I okazało się, że możemy zrobić naprawdę fajną rzecz. Trochę się obawiałam, ale porozmawiałam z przyjaciółmi z Niemiec i oni bardzo mnie wsparli.

Tychowo i okolice ma rzeczywiście sporo do pokazania, jeśli chodzi o czasy II wojny światowej.

Tak, przede wszystkim chcemy pokazać obóz jeńców alianckich Stalag Luft IV, który mieścił się w pobliskim Modrolesie. Tam naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej przedstawią też wykład historyczny na temat terroru nazistowskiego w latach 1939-1945. Chcemy też zaprosić uczestników projektu do bunkrów atomowych w Podborsku, planujemy zajęcia plastyczne w plenerze. Będzie to kompozycja na dużym formacie, przedstawiająca sceny z życia obozowego i „Marszu śmierci” na stację kolejową w Podborsku.

Przyjeżdżają do was dzieci, czy już dorastająca młodzież?

Warunkiem uczestnictwa było ukończenie 14. roku życia, dlatego wiem, że będą to już na tyle dojrzali uczniowie, że zdadzą sobie sprawę z powagi tematu. Oczywiście, projekt zakłada też integrację naszych uczniów z uczniami z Niemiec, szlifowanie języka, wierzę więc, że będzie też trochę luzu, a nie tylko ciężkie tematy. Planujemy jeszcze wystawę, na której chcemy pokazać, jak wyglądało Tychowo i życie tutaj przed 1945 rokiem. To też powinno zaciekawić uczestników.

Zobacz także Uroczystości 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!