Partner serwisu
  Młodzież o hitlerowskim terrorze. Wyjątkowy projekt w...

  Młodzież o hitlerowskim terrorze. Wyjątkowy projekt w Tychowie

  Jakub Roszkowski

  Głos Koszaliński

  Głos Koszaliński

  W Tychowie w powiecie białogardzkim rozpoczął się wyjątkowy projekt skierowany do młodzieży z Polski i Niemiec. Rozmawiamy o nim z Iryną Kuzyan, nauczycielką języka angielskiego i niemieckiego w tychowskim gimnazjum, współpomysłodawczynią przedsięwzięcia.
  Iryna Kuzyan jest nauczycielką w Tychowie

  Iryna Kuzyan jest nauczycielką w Tychowie ©archiwum

  Na czym dokładnie ten projekt polega?

  Dziś przyjeżdża do nas, do Tychowa, 16 uczniów z niemieckiej miejscowości Friedland, z którą nasza gmina współpracuje. Młodzież z Niemiec oraz 21 uczniów z naszego regionu weźmie udział w projekcie, który ma na celu umożliwienie młodym osobom odwiedzenie miejsc pamięci hitlerowskiego terroru i skorzystanie z oferty pedagogicznej tego miejsca lub położonych w pobliżu placówek edukacyjnych. Wiem, to trudna, bardzo ciężka materia, zwłaszcza gdy mamy ją przedstawić bardzo młodym ludziom, ale jestem pewna, że sobie poradzimy. Chcemy - opiekunami projektu są także Magdalena Broda z Urzędu Miasta w Tychowie oraz Magdalena Kowalczyk z Zespołu Szkół w Dobrowie - by młodzież z Polski i Niemiec wyobraziła sobie, jak wyglądał ten okrutny czas wojny. Tak, celem nadrzędnym projektu jest zapobieganie wojnie, nazizmowi. Może to zabrzmi zbyt górnolotnie, ale walczymy o pokój.

  Skąd w ogóle pomysł na takie przedsięwzięcie?

  Ten projekt, przede wszystkim edukacyjny, napisaliśmy już w marcu. I otrzymaliśmy na niego spore dofinansowanie, które wyniosło prawie 9 tysięcy złotych z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dołożyła się jeszcze nasza gmina, wsparcie otrzymaliśmy także od przedsiębiorcy z Tychowa pana Axela Wechslera. I okazało się, że możemy zrobić naprawdę fajną rzecz. Trochę się obawiałam, ale porozmawiałam z przyjaciółmi z Niemiec i oni bardzo mnie wsparli.

  Tychowo i okolice ma rzeczywiście sporo do pokazania, jeśli chodzi o czasy II wojny światowej.

  Tak, przede wszystkim chcemy pokazać obóz jeńców alianckich Stalag Luft IV, który mieścił się w pobliskim Modrolesie. Tam naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej przedstawią też wykład historyczny na temat terroru nazistowskiego w latach 1939-1945. Chcemy też zaprosić uczestników projektu do bunkrów atomowych w Podborsku, planujemy zajęcia plastyczne w plenerze. Będzie to kompozycja na dużym formacie, przedstawiająca sceny z życia obozowego i „Marszu śmierci” na stację kolejową w Podborsku.

  Przyjeżdżają do was dzieci, czy już dorastająca młodzież?

  Warunkiem uczestnictwa było ukończenie 14. roku życia, dlatego wiem, że będą to już na tyle dojrzali uczniowie, że zdadzą sobie sprawę z powagi tematu. Oczywiście, projekt zakłada też integrację naszych uczniów z uczniami z Niemiec, szlifowanie języka, wierzę więc, że będzie też trochę luzu, a nie tylko ciężkie tematy. Planujemy jeszcze wystawę, na której chcemy pokazać, jak wyglądało Tychowo i życie tutaj przed 1945 rokiem. To też powinno zaciekawić uczestników.

  Zobacz także Uroczystości 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej


  Popularne na gk24:  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Osobowość Roku 2017 - Poznaj laureatów

  Osobowość Roku 2017 - Poznaj laureatów

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.