NOWE
  ZDJĘCIA


  ● Cheerleaders AZS Koszalin
  ● Targi Pracy w Koszalinie
  ● Możesz stracić 500 plus

  Rozwiń
  Rodzice czasami przymykają oko, gdy dzieci sięgają po używki...

  Rodzice czasami przymykają oko, gdy dzieci sięgają po używki

  Marzena Sutryk

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Dziś kolejna część raportu poświęconego m.in. narkotykom w życiu współczesnej młodzieży. W badaniu sprawdzono, po jakie środki sięga młodzież gimnazjalna

  Dziś kolejna część raportu poświęconego m.in. narkotykom w życiu współczesnej młodzieży. W badaniu sprawdzono, po jakie środki sięga młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna. ©archiwum

  Dziś kolejna część raportu poświęconego m.in. narkotykom w życiu współczesnej młodzieży. W badaniu sprawdzono, po jakie środki sięga młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna.
  Dziś kolejna część raportu poświęconego m.in. narkotykom w życiu współczesnej młodzieży. W badaniu sprawdzono, po jakie środki sięga młodzież gimnazjalna

  Dziś kolejna część raportu poświęconego m.in. narkotykom w życiu współczesnej młodzieży. W badaniu sprawdzono, po jakie środki sięga młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna. ©archiwum

  Rodzice a używanie substancji przez młodzież

  Przyzwolenie ze strony rodziców lub brak zainteresowania stosunkiem dzieci do alkoholu i innych substancji może sprzyjać ich używaniu przez młodych ludzi, a odpowiednio realizowana strategia wychowawcza może zapobiec podejmowaniu i ponawianiu doświadczeń z substancjami - czytamy w raporcie.

  W ocenie połowy badanych uczniów z III klas szkół gimnazjalnych, zarówno matka jak i ojciec nigdy nie pozwalają na picie alkoholu. Co czwarty uczeń z tej grupy uzyskał zgodę rodziców na picie, ale tylko w ich obecności. Jedynie prawie co dwudziesty mógł spożywać alkohol bez obecności rodziców.

  W grupie badanych z II klas szkół ponadgimnazjalnych odsetki odpowiedzi odnoszące się do braku zgody na picie były ponad dwukrotnie niższe niż wśród uczniów z młodszej grupy. Jedynie co piątemu uczniowi z tej grupy rodzice nigdy nie pozwalają na picie alkoholu.

  Niecałe 15% badanych ze starszej grupy może pić tylko w obecności rodziców. Z kolei około 40% uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych ma pozwolenie rodziców na picie bez ich obecności. Jest to pięć razy więcej w porównaniu do odsetka badanych gimnazjalistów, których rodzice dopuszczali picie bez ich obecności.

  Dziewczynki były nieznacznie bardziej liberalnie traktowane przez matki, ale nie przez ojców, niż chłopcy, jeśli chodziło o pozwolenie na picie alkoholu. Dało się to zaobserwować na obu poziomach nauki. Ojcowie podobnie traktowali chłopców i dziewczęta.

  Uczniowie z województwa zachodniopomorskiego, mniej restrykcyjnie niż badani z populacji generalnej, byli traktowani przez rodziców, jeśli chodzi o picie alkoholu, zarówno w ich obecności, jak również bez.

  Uczniowie z populacji krajowej częściej nie mieli zgody na spożywanie alkoholu niż badani z próby wojewódzkiej. C ciekawe, różnice w rozpowszechnieniu przyzwolenia na picie są nieznaczne i nie przekraczają 5%.

  Zachodniopomorskie na tle innych województw

  Badania były przeprowadzone w kilku wojeództwach: w województwie zachodniopomorskim oraz w ośmiu innych: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim.

  Wśród uczniów z trzecich klas gimnazjów największe rozpowszechnienie palenia tytoniu, kiedykolwiek w życiu i w czasie 30 dni przed badaniem, odnotowano w województwie zachodniopomorskim (odpowiednio 65,7% i 35,4%). Z kolei najniższe wskaźniki palenia tytoniu kiedykolwiek w życiu i w czasie ostatniego miesiąca przed badaniem odnotowano w województwie małopolskim (odpowiednio 47,5% i 21,2%).

  Warto zaznaczyć, że niewiele wyższe niż w województwie małopolskim wskaźniki rozpowszechnienia palenia odnotowano w województwie opolskim (kiedykolwiek w życiu 51,2% i 21,3% w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem). Wśród uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych najwyższe wskaźniki rozpowszechnienia palenia tytoniu kiedykolwiek w życiu, podobnie jak w młodszej grupie, odnotowano w województwie zachodniopomorskim (76,6%), z kolei najniższe w województwie małopolskim (67,2%).

  Jeśli analizujemy wskaźniki palenia w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem w grupie starszych uczniów, to największe rozpowszechnienie odnotować można w województwie mazowieckim, gdzie pali około połowa badanych oraz w województwie zachodniopomorskim (44,6%). Różnica między rozpowszechnieniem palenia w tych dwóch województwach wynosi jedynie 0,3%. Najniższe rozpowszechnienie palenia tytoniu w czasie 30 dni przed badaniem odnotowano w województwie świętokrzyskim.

  Statystyki w kategorii napojów „wyskokowych”

  Wśród uczniów z trzecich klas gimnazjów picie napojów alkoholowych było najbardziej rozpowszechnione w województwie zachodniopomorskim (88,5%).

  Nieznacznie rzadziej niż rówieśnicy z województwa zachodniopomorskiego jakiekolwiek doświadczenia z piciem mieli gimnazjaliści z województwa kujawsko-pomorskiego - różnica wynosiła jedynie 0,6%. Najwyższe odsetki picia wśród uczniów trzecich klas gimnazjów w ostatnich 12 miesiącach przed badaniem również odnotowano w województwie zachodniopomorskim.

  Najwyższe odsetki uczniów w wieku 15-16 lat, mających doświadczenia z piciem w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem, odnotowano w województwie świętokrzyskim (55,8%). Rozpowszechnienie picia w województwie zachodniopomorskiem było ok. 1,5 punktu procentowego niższe.

  Najniższe odsetki rozpowszechnienia picia wśród gimnazjalistów zarówno kiedykolwiek w życiu, jak również w okresie 12 miesięcy oraz w czasie 30 dni przed badaniem odnotowano wśród uczniów z województwa małopolskiego. Różnica między województwem małopolskim i zachodniopomorskim w przypadku picia w okresie ostatniego roku przed badaniem wyniosła 17%.

  Jakiekolwiek doświadczenia z piciem miało ponad 13% gimnazjalistów z województwa małopolskiego, mniej niż tych z województwa zachodniopomorskiego. Wśród uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych największe rozpowszechnienie picia kiedykolwiek w życiu oraz w ostatnich 30 dniach przed badaniem odnotowano w województwie opolskim (odpowiednio 97,5% i 86,4%).

  Minimalnie mniejsze rozpowszechnienie picia kiedykolwiek w życiu odnotowano w województwie kujawsko - pomorskim (97,4%), w którym z kolei odnotowano największe rozpowszechnienie picia w czasie ostatnich 12 miesięcy przed badaniem (95%).

  Podobnie jak w grupie uczniów szkół gimnazjalnych, tak również wśród badanych ze szkół ponadgimnazjalnych najniższe wskaźniki używania alkoholu (kiedykolwiek w życiu, w czasie 12 miesięcy i 30 dni przed badaniem) odnotowano w województwie małopolskim. Były one niższe niż odnotowane w województwie zachodniopomorskim o 3,2% we wskaźniku picia na przestrzeni całego życia oraz w czasie ostatniego roku i 1,8% w odniesieniu do picia w czasie ostatniego miesiąca przed badaniem.

  Struktura konsumpcji poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych jest zróżnicowana w zależności od województwa. Największe rozpowszechnienie picia piwa w ostatnich 30 dniach przed badaniem przez uczniów III klas szkół ponadgimnazjalnych odnotowano w województwie świętokrzyskim (58,9%), natomiast najniższe w województwie małopolskim (40,7%). a

  Na podstawie raportu ESPAD z 2015 r.

  STOP DOPALACZOM - akcja społeczna. „Głos” razem z partnerami - samorządami z Pomorza organizuje akcję „Stop dopalaczom”. Powiemy wam, czym są te specyfiki, co może się w nich znajdować, jakie efekty mogą wywoływać i do czego może prowadzić ich zażywanie. Oraz oczywiście, jak się przed nimi uchronić i jak ratować tego, który je wziął.

  Zobacz nasz serwis specjalny STOP DOPALACZOM

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Stop Dopalaczom - wideo