Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i Film w Koszalinie. Zobacz filmy debiutantów [PROGRAM]

Joanna Krężelewska
Przed nami Festiwal „Młodzi i Film” w Koszalinie - przegląd najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii debiutujących filmowców.

Gorące dyskusje z twórcami filmów po projekcjach, pokazy filmów jurorów, warsztaty, koncerty, spotkania - od poniedziałku w Koszalinie zapanuje prawdziwie festiwalowa atmosfera. To za sprawą święta młodego filmu - już po raz 35. w Koszalinie odbędzie się Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. To najstarsza polska impreza, prezentująca debiutantów wielkiego ekranu. W Koszalinie debiutowali Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Zanussi. W ostatnich latach Festiwal „Młodzi i Film” pierwszy pokazał światu osławione potem debiuty: „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego, „Chaos” Xawerego Żuławskiego, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Moją krew” Marcina Wrony, „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza i „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej.

Kto z tegorocznych reżyserów debiutantów postawi w Koszalinie pierwszy krok na drodze kariery w świecie kina? Warto śledzić artystyczne poczynania tych, którzy przedstawią się widzom właśnie tu! Oto filmy, które zobaczymy w konkursie debiutów pełnometrażowych: „Baby Bump” - reż. Kuba Czekaj, „Chemia” - reż. Bartosz Prokopowicz, „Córki dancingu” - reż. Agnieszka Smoczyńska, „Czerwony Pająk” - reż. Marcin Koszałka, „Hel” - reż. Katia Priwieziencew, Paweł Tarasiewicz, „Intruz” - reż. Magnus von Horn, „Klezmer” - reż. Piotr Chrzan, „Na Granicy” - reż. Wojciech Kasperski, „Nowy Świat” - reż. Elżbieta Benkowska, Michał Wawrzecki, Łukasz Ostalski, „Performer” - reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda, „Znam kogoś, kto cię szuka” - reż. Julia Kowalski, „Zud” - reż. Marta Minorowicz, „Żyć nie umierać” - reż. Maciej Migas. Po każdym seansie z twórcami pokazywanych filmów będzie się można spotkać podczas dyskusji „Szczerość za szczerość”.

Widzowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego mieli już okazję zobaczyć film „Czerwony Pająk”. Inspiracją dla niego były historie dwóch krakowskich seryjnych morderców, działających w realiach komunistycznej Polski lat 60., o których pamięć funkcjonuje na zasadzie miejskiej legendy.

„Chemia” to debiut fabularny Bartka Prokopowicza, operatora filmowego, autora zdjęć między innymi do słynnego „Długu”. Film został luźno oparty na życiu Magdaleny Prokopowicz, założycielki fundacji Rak’n’Roll, która zmarła na nowotwór w wieku 35 lat.

Z kolei „Intruz” ma już na koncie nagrody m.in. za scenariusz i reżyserię na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2015 r.). John wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta.

Finał Młodzi i Film Gala zakończenia festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie.

Finał Młodzi i Film

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Młodzi i Film 2016. Konferencja przed festiwalem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo