Komisja rozmawia w sprawie drogi ekspresowej S6

  Komisja rozmawia w sprawie drogi ekspresowej S6

  Alek Radomski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Komisja rozmawia w sprawie drogi ekspresowej S6
  - Droga ekspresowa S6 zapewni połączenie na terenach komunikacyjnie wykluczonych - odpowiada nam Bruksela i stwierdza, że Komisja Europejska chce dokończenia całej budowy do 2020 roku.
  Komisja rozmawia w sprawie drogi ekspresowej S6
  - Ekspresowa S6 jest ważną drogą, ponieważ zapewni jedyne szybkie połączenie z regionami nadmorskimi, które są najbardziej ograniczone komunikacyjnie w Polsce. Dlatego zakończenie tej inwestycje jest ważne dla spójności Polski - tak rozpoczyna się odpowiedź, którą otrzymaliśmy z biura prasowego Komisji Europejskiej. - Komisja omawia obecnie z polskim rządem możliwości ukończenia trasy S6 jeszcze w okresie finansowania 2014-2020.

  To ważna wiadomość w kontekście odłożonej budowy na później odcinka od Lęborka przez Słupsk do Koszalina. Zgodnie z założeniami rządu kluczowy dla regionu fragment eskpresówki ma być budowany, ale dopiero po 2020 roku. Powód to brak wystarczającej kwoty w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, w którym potrzeby wyliczono na 200 mld zł, kiedy możliwości to 135 mld zł.

  Pod koniec grudnia ubiegłego roku Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, odpisując na interpelację poselską Jolanty Szczypińskiej, przyznał, że priorytetowym zadaniem dla ministerstwa na Pomorzu jest rozładowanie ruchu drogowego w aglomeracji trójmiejskiej oraz łatwiejszy dojazd do miejscowości nadmorskich położonych na północ od Trójmiasta. Właśnie dlatego podjęto decyzję o budowie w pierwszej kolejności odcinka S6 od Trójmiasta w kierunku Lęborka do miejscowości Bożepole Wielkie. Pozostałe odcinki wypadły z Funduszu Drogowego.

  Tymczasem budowa całej S6 korzystać miała z unijnego wsparcia, z którego faktycznie korzystają na razie zachodniopomorskie odcinki przyszłej ekspresówki. W kwietniu ubiegłego roku, podczas spotkania Stowarzyszenia S6, które skupia samorządy zlokalizowane wzdłuż trasy, padł pomysł zawiadomienia Komisji Europejskiej, że inwestycja za unijne pieniądze nie jest realizowana w całości.

  Informacja w tej sprawie trafiła do Coriny Cretu, komisarz ds. polityki regionalnej, która zagroziła, że niewykonanie całego projektu może oznaczać cofnięcie finansowania dla niego ze strony Unii.

  Pieniądze na szczęście spływają. Ostatnio 232 miliony euro z funduszu polityki spójności wsparły budowę odcinka drogi ekspresowej S6 pomiędzy Kiełpinem, Koszalinem i Sianowem.

  Zobacz także:Rozpoczęcia budowy odcinka na trasie Goleniów- Koszalin

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.gk24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Osobowość Roku 2017 - Poznaj laureatów

  Osobowość Roku 2017 - Poznaj laureatów

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.