NOWE
  ZDJĘCIA


  ● Cheerleaders AZS Koszalin
  ● Targi Pracy w Koszalinie
  ● Możesz stracić 500 plus

  Rozwiń
  500 plus w regionie koszalińskim. Ruszyły pierwsze wypłaty

  500 plus w regionie koszalińskim. Ruszyły pierwsze wypłaty

  Marzena Sutryk

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  W siedzibie MOPS w Koszalinie przy al. Monte Cassino przez cały kwiecień wnioski są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 20:00

  W siedzibie MOPS w Koszalinie przy al. Monte Cassino przez cały kwiecień wnioski są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 20:00 ©Radek Koleśnik

  W regionie są gminy, zwłaszcza te mniejsze, gdzie rodzice otrzymali już decyzje i wypłaty. W Koszalinie trwa natomiast sprawdzanie kolejnych wniosków, na decyzje przyjdzie czas w maju.
  W siedzibie MOPS w Koszalinie przy al. Monte Cassino przez cały kwiecień wnioski są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 20:00

  W siedzibie MOPS w Koszalinie przy al. Monte Cassino przez cały kwiecień wnioski są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 20:00 ©Radek Koleśnik

  Koszalin

  Do tej pory w koszalińskim MOPS przyjęto 3.750 wniosków, z tego 1.670 w formie elektronicznej. - Niestety, około 70 procent z nich jest błędnie wypełnionych. Ich autorów wzywamy do poprawek i uzupełnienia - mówi Bogumiła Szczepanik, dyrektorka MOPS w Koszalinie. Dodajmy, że w Koszalinie uprawnionych do świadczenia jest ok. 12 tys. dzieci. Na razie trwa sprawdzanie kolejnych składanych wniosków.
  MOPS nie wydaje jeszcze decyzji. Na te przyjdzie czas w maju, a wypłaty ruszą od 19 maja. - Pieniądze będą wypłacane na konto albo - jeżeli ktoś ma taką wolę - w punktach kasowych Bałtyckiego Banku Spółdzielczego Darłowo Oddział w Koszalinie: ul. Zwycięstwa 13/1 - siedziba BBS Darłowo, ul. Przemysłowa 3 - I Urząd Skarbowy, ul. Moniuszki 15 - II Urząd Skarbowy i ul. Racławicka 13 Starostwo Powiatowe. Nie będzie natomiast działać kasa w naszym MOPS. Tu natomiast nadal będziemy przyjmować wnioski - dodaje Bogumiła Szczepanik.

  Sianów

  Duży plus za organizację pracy przy wdrażaniu Programu 500+ należy się MGOPS w Sianowie. - My nie porównujemy się do innych, tylko robimy swoje - skromnie kwituje kierowniczka MGOPS Halina Iwanisik. - Przez cały kwiecień pracujemy we wszystkie soboty. Klientów obsługuje każdy pracownik z działu świadczeń rodzinnych - dodaje. A kiedy trzeba, to i pracownik socjalny pomoże. Weryfikacja wniosku jest natychmiastowa, a decyzja nie utknie na poczcie, bowiem pracownicy MGOPS kontaktują się z wnioskodawcami telefonicznie i przez internet. Przyjęto już 715 wniosków, w tym 131 w wersji elektronicznej. Wydano 403 decyzje (w tym 1 odmowną na jedyne dziecko oraz 4 odmowne na pierwsze dziecko z powodu przekroczenia kryterium dochodowego). 557 dzieci objętych jest wsparciem programu. Najliczniejszą grupą są rodzice składający wnioski na drugie dziecko. Najliczniejsza rodzina: siedmioro dzieci (świadczenia wypłacone). Pięć rodzin otrzyma wsparcie na pięcioro dzieci (świadczenia wypłacone). Wypłacono świadczenia na kwotę 278 tys. Aktualnie weryfikowane są wnioski z 8-9 kwietnia. Komunikaty na stronie www.sianow.pl i www.mgops.sianow.pl o terminach znacznie ułatwiają obsługę.

  Karlino

  Od 1 do 19 kwietnia do MGOPS w Karlinie wpłynęło drogą tradycyjną 521 wniosków, drogą elektroniczną 62 wnioski o świadczenie wychowawcze. Decyzje są wydawane od kończącego się tygodnia, z bankiem ustalono terminy wypłat - pierwsze planowane są od 25 kwietnia. Szacuje się, że w Karlinie powinno wpłynąć od 800 do 1000 wniosków. Najczęstsze problemy przy wypełnianiu wniosków to błędy przy wpisaniu do nich dzieci. Jako pierwsze wnioskodawcy liczą dorosłe, pełnoletnie dziecko i wtedy wnioskują o świadczenie na drugie dziecko. Poza tym nie wpisują wszystkich członków rodziny, nie dostarczają też oświadczeń o dochodach niepodlegających opodatkowaniu.

  Tychowo

  Do MGOPS wpłynęło około 300 wniosków. Kolejek nie ma, rejestracja przebiega sprawnie, choć w pierwszych dniach były problemy z działaniem systemu komputerowego. Do obsługi petentów zostały zatrudnione dwie osoby, w razie potrzeby wspierają je pracownicy z działu świadczeń rodzinnych. Pierwsze wypłaty planowane są w połowie maja.

  Białogard

  W Białogardzie obsługą programu 500 + zajmuje się MOPS. 1 kwietnia, a więc pierwszego dnia przyjmowania wniosków, obyło się bez problemów. Zapewne dlatego, że przez cały marzec pracownicy MOPS udzielali zainteresowanym wszelkich informacji i tłumaczyli szczegóły związane z wypełnianiem dokumentów. Pierwsze wypłaty w mieście już zostały zrealizowane - 19 kwietnia. Przyjmowanie prawidłowo wypełnionych wniosków trwa krótką chwilę. Do dyspozycji mieszkańców jest sześć stanowisk, czas pracy MOPS został wydłużony do godziny 17. Uwaga, po godzinie 15 z wnioskiem należy udać się bezpośrednio do pokoju nr 17. Łącznie w MOPS Białogard zostały już złożone 1.152 wnioski, czyli około 1/3 uprawnionych do otrzymania 500 złotych. Tylko 165 wniosków zostało złożonych drogą internetową, reszta - osobiście.

  Polanów

  W gminie Polanów program Rodzina 500+ obsługuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Gmina zorganizowała spotkania w 17 wsiach na temat zasad funkcjonowania programu. - W poszczególnych miejscowościach wzięło w nich udział od kilku do 40 osób - mówi burmistrz Grzegorz Lipski. - Szacujemy, że w gminie może skorzystać z niego do 2 tysięcy dzieci. Obawialiśmy się, że w pierwszych dniach kwietnia w punktach przyjmowania wniosków będą kolejki. Informowaliśmy więc wszystkich, że ci którzy złożą je do czerwca, nic nie stracą, otrzymają pieniądze z wyrównaniem od kwietnia i prosiliśmy, aby wszyscy nie składali jednocześnie wniosków w pierwszych dniach. Mieszkańcy posłuchali nas, za co serdecznie im dziękuję. Dzięki temu przyjmowanie wniosków przebiegało spokojnie, nie było kolejek.Od 1 do 8 kwietnia zostały uruchomione dodatkowe punkty składania wniosków w: bibliotece w Polanowie, szkołach w Żydowie i Bukowie, Środowiskowym Domu Samopomocy w Krągu, świetlicach wiejskich w Rzeczycy Wielkiej, Nacławiu i Jacinkach. W pierwszym tygodniu składania wniosków MGOPS wydłużył godziny urzędowania do godz. 18. Obecnie wnioski przyjmowane są w MGOPS w Polanowie w godzinach jego pracy, czyli od godz. 7 do 15, a w czwartki do godz. 17. Decyzje już są wydawane. Ośrodek ich nie wysyła, zainteresowani zgłaszają się po nie sami. Dotychczas w gminie przyjęto 473 wnioski, w tym 26 elektronicznie. Jedna z rodzin otrzyma świadczenie aż na siedem osób. Dużo jest przypadków, że będzie ono przysługiwało także na pierwsze, czy też na jedno dziecko, są też rodziny, które otrzymają decyzje odmowne. - Pieniądze zaczniemy wypłacać w maju - mówi Małgorzata Popowicz, kierowniczka M-GOPS w Polanowie.

  Manowo

  Do GOPS wpłynęło 256 wniosków. - Sporo wniosków trafia do nas drogą elektroniczną i w tych jest bardzo dużo błędów - mówi Genowefa Pelikan, kierowniczka GOPS w Manowie. - A to ktoś zapomni wpisać żonę, a to zapomni o pierwszym dziecku, itd. Niemal w każdym takim wniosku jest jakiś błąd.W tej chwili przygotowywane są decyzje. Część z nich jest wydawana na miejscu, pracownice, które jeżdżą do punktów w poszczególnych miejscowościach, zabierają je ze sobą i tam wydają. Pieniądze gmina zacznie wypłacać świadczenie jeszcze w tym miesiącu - od 27, a może nawet od 26 kwietnia. Jedna z rodzin - rekordzistka - otrzyma aż 4,5 tys. zł. Jest tam dziesięcioro dzieci, ale na jedno, najstarsze, już świadczenie nie przysługuje. Bardzo dużo rodzin dostanie pieniądze także na pierwsze dziecko. - Na 35 podpisanych właśnie przeze mnie decyzji, tylko jedna jest odmowna - mówi G. Pelikan. - Kobieta, której odmawiamy, bo jej nie przysługuje zasiłek na pierwsze dziecko, ma dwoje dzieci. Będzie musiała złożyć u nas drugi wniosek o świadczenie tylko na drugie dziecko.

  Będzino

  GOPS w Będzinie przyjął około 300 wniosków. Codziennie wpływają nowe i codziennie są liczone. Obecnie jest ich około 300. Na pewno nie ma jeszcze wszystkich. - Pieniądze na wypłaty już mamy - mówi Joanna Żurawska, kierowniczka GOPS w Będzinie. - Wypłaty zaczniemy jednak dopiero wtedy, gdy „obrobimy” wnioski. Na pewno nie będzie to w kwietniu, może w maju lub nawet w czerwcu.

  Bobolice

  Do 15 kwietnia w ośrodku w Bobolicach przyjęto 408 wniosków w formie papierowej na 735 uprawnionych dzieci, a w formie elektronicznej 37 wniosków. Wypłaty miały ruszyć już wczoraj. Dwie rodziny dostaną po 4.000 zł (na ośmioro dzieci).

  Mielno

  Do wtorku do GOPS w Unieściu trafiło 168 wniosków. - Wydaliśmy już 118 decyzji, w tym 6 odmownych. Wypłaty pierwszych świadczeń rozpoczynamy 22 kwietnia - mówi Iwona Burdzińska, dyrektorka GOPS w Unieściu. - Mamy u siebie rodziny, które otrzymają pieniądze na maksymalnie sześcioro dzieci. Świeszyno Tu złożono dotychczas 342 wnioski, ale kierownictwo GOPS zwraca uwagę, że kolejne wciąż spływają i potencjał gminy nie został jeszcze „wyczerpany”. Wypłaty rozpoczną się tu 25 kwietnia, a najwyższe świadczenie otrzyma rodzina, mająca na wychowaniu piątkę dzieci.

  Biesiekierz

  Również do otrzymywania dodatku na piątkę dzieci jest uprawniona najliczniejsza rodzina z gminy Biesiekierz, a urzędnicy szacują, że na jej terenie świadczenia przysługują łącznie 500-600 dzieciom. Dotychczas złożonych zostało 279 wniosków, a wypłaty rozpoczną się po 26 kwietnia.

  współpraca: JCK, BOG, ING, ZAS, QBA, RAV

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gk24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.