MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył program in vitro w Szczecinku. Oni także czekają na dziecko

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szczecinek jako pierwsze miasto w dawnym województwie koszalińskim wdrożył samorządowy program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro.
Szczecinek jako pierwsze miasto w dawnym województwie koszalińskim wdrożył samorządowy program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Archiwum
Cztery pierwsze pary ze Szczecinka starają się o dzieci dzięki miejskiemu programowi in vitro.

Szczecinek jako pierwsze miasto w dawnym województwie koszalińskim wdrożył samorządowy program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Program ruszył w lipcu i są już pierwsze jego efekty, choć jeszcze oczywiście nie dzieci.

- Do tej chwili zgłosiły się cztery pary, które spełniły wymogi formalne - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy szczecineckiego ratusza. - Dwie pary przechodzą obecnie procedury medyczne w klinice w Szczecinie i dwie w Gdyni. Po ich zakończeniu otrzymamy od nich rachunki i dopłacimy po 5 tys. zł do zabiegu. Na tym etapie trudno wyrokować, czy wszystko zakończy się szczęśliwie i kiedy na świat przyjdą dzieci. Statystyki mówią, że prawdopodobieństwo ciąży po in vitro waha się od 25 do 30 procent. Stąd wiele par decyduje się na powtórzenie zabiegu w razie niepowodzenia. Jeden cykl in vitro to zwykle wydatek do 10 tys. złotych.

Przyszli rodzice nie muszą przychodzić do ratusza i składać wniosku przed urzędnikiem. - Chronimy ich dane osobowe, prywatność i gwarantujemy pełną poufność informacji - rzecznik wyjaśnia, że urząd co prawda będzie wiedział, komu dofinansował in vitro, ale dane te są chronione tajemnicą.

Wystarczy, że zainteresowani zgłoszą się wybranej w konkursie kliniki i przejdą badania. Aby otrzymać dofinansowanie (zabieg może być powtórzony w sumie trzy razy w ciągu 3 lat) należy zakwalifikować się do zapłodnienia metodą in vitro. Trzeba też okazać w klinice dokumentację medyczną poświadczającą, że para minimum dwa lata leczyła bezpłodność. Z wsparcia (ratusz ma na to rocznie po 100 tys. zł przez trzy najbliższe lata) mogą skorzystać tylko mieszkańcy Szczecinka. Ale nie tylko małżeństwa, program obejmuje i związki partnerskie. Warunkiem otrzymania dotacji jest także wiek kobiety - od 20 do 40 lat.

Zobacz także: Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas o programie in vitro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo