Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo to podstawa egzystencji każdego społeczeństwa [ROZMOWA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Rozmowa z Dorotą Grabarek, dyrektorką Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie.
Rozmowa z Dorotą Grabarek, dyrektorką Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie. Radek Koleśnik
Rozmowa z Dorotą Grabarek, dyrektorką Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie.

Choć potrzebne, to jednak rolnictwo na pierwszy rzut oka wydaje się mało atrakcyjne dla młodych ludzi. Jak ten stereotyp można przełamać?
Szkoła w swojej ofercie faktycznie ma tylko zawody związane z rolnictwem, ale przecież rolnictwo to podstawa egzystencji każdego społeczeństwa. Wpływ na rozkwit sektora rolniczego mają kwestie związane z mechanizacją i wdrożeniem nowoczesnych technologii, o których uczniowie z naszej szkoły dowiadują się także na stażach i praktykach zagranicznych. Tym zachęcamy uczniów. A jest to bardzo atrakcyjna forma nauki. Młodzież w ramach Erasmusa wyjeżdża do Danii, Portugalii, Grecji, Szwecji. A chyba największą atrakcją jest wyjazd na Reunion - wyspę na Oceanie Indyjskim, położoną ok. 700 km od Madagaskaru. Reunion to region administracyjny Francji. I tam, 30 kwietnia 2022 r., leci pierwsza grupa młodzieży z opiekunami na praktyki. W moim przekonaniu jest to ogromna zachęta do podjęcia nauki w naszej szkole.

Zmienia się świat, technologie, klimat. Jak państwa szkoła na te zmiany reaguje, jeśli chodzi o przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy (program nauczania, narzędzia)?
Jesteśmy przygotowani na zmiany. Wzbogacamy bazę o nowoczesny sprzęt, który jest niezbędny do realizacji programu nauczania. Posiadamy nowoczesne maszyny: ciągniki, maszyny do uprawy, symulator kombajnu zbożowego, jest również dron jako pomoc dydaktyczna w rolnictwie precyzyjnym. W swojej ofercie kształcenia mamy naukę jazdy o kat B i T. Podsumowując, można powiedzieć, że nasi absolwenci są przygotowani do wejścia na nowoczesny rynek rolny

Czy wobec zmian technologicznych i klimatycznych widzą Państwo więcej szans, czy zagrożeń dla rolnictwa? Jak się przed negatywnymi zmianami uchronić?
Dzięki rozwiązaniom bazującym na nowoczesnych technologiach, rolnicy mogą zwiększać osiągane efekty ekonomiczne i uwzględniać przy tym oddziaływanie rolnictwa na środowisko: ograniczyć emisję CO, poprawić jakość gleb, zwiększyć retencję wody, poprawić stanu lasów. Chcielibyśmy aby świadomość naszych absolwentów była coraz większa, dlatego o tym mówimy, tego uczymy w naszej szkole. I miejmy nadzieję, że to będzie sposób na to, aby uchronić siebie i społeczeństwo przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

Co czeka absolwenta Państwa szkoły po jej ukończeniu? Jak rynek pracy reaguje na absolwentów, gdzie później odnajdują się uczniowie?
Absolwent naszej szkoły to potencjalny student wybranej przez siebie uczelni. To także potencjalny właściciel gospodarstwa rolnego, to pracownik każdego przedsiębiorstwa rolnego, to pomoc w gabinecie weterynaryjnym. Każdy z nich może założyć własne przedsiębiorstwo, może też wyjechać za granicę i tam szukać pracy w rolnictwie. Oczywiście zależy nam na tym, aby absolwent pozostał w kraju i podnosił poziom naszego rodzimego rolnictwa.

Czy zmiany demograficzne wpływają na funkcjonowanie i ofertę edukacyjną szkoły?
Zmiany demograficzne mają olbrzymi wpływ na nabór. U nas nabór utrzymuje się na tym samym poziomie od kilku lat - ok 100 osób do klas pierwszych. W tym roku też oferujemy ponad 100 miejsc dla uczniów szkół dziennych oraz co najmniej 20 miejsc dla słuchaczy Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego - Produkcja rolna.

Jak wygląda kształcenie w dobie pandemii, jak szkoła sobie z tym radzi?
Pandemia - to nowy stan. To stan, którego wcześniej nie znaliśmy. Jak wszyscy, uczyliśmy się żyć w nowej rzeczywistości. Uczniowie byli objęci nauczaniem zdalnym. Niektórzy mieli spore problemy z łączem internetowym, ze sprzętem. W takim przypadku oferowaliśmy uczniom tablety. Jaki będzie skutek nauczania zdalnego? Czas pokaże. A ściślej, pokażą egzaminy, zarówno matura jak i egzaminy zawodowe.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie
W szkole obecnie kształci się 384 uczniów i słuchaczy. Z internatu korzysta 106 wychowanków. Oferuje różne kierunki kształcenia. Na poziomie technikum: technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, natomiast w Branżowej Szkole II Stopnia technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Poza tym dla tych, którzy chcieliby kształcić się w Branżowej Szkole I Stopnia placówka oferuje zawody: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Współpracuje z partnerami zagranicznymi w ramach programu Erasmus+. Szkoła, jako nieliczna w rejonie, otrzymała Akredytację Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe na lata 2021-2027.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera