Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl „Rewia Forever”: 300 kostiumów aż w 60 odsłonach

Joanna Krężelewska
W niedzielę, 29 listopada, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich w Koszalinie będzie można zobaczyć niezwykłe widowisko.

Jest ono wyjątkowe nie tylko pod względem inscenizacyjnym - wspaniałe kostiumy, efekty multimedialne, starannie przygotowane aranżacje muzyczne, różnorodna choreografia w brawurowym wykonaniu Baletu Sabat - autorka rewii, Małgorzata Potocka, zadbała by wszystko zrealizowane zostało zgodnie z kanonem obowiązującym na najlepszych scenach rewiowych świata. Jest też wyjątkowe, bowiem przekonuję, że rewia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród widzów na całym świecie. A jakie były jej początki?
Rodem z USA
Rewia, z francuskiego la revue, to widowisko teatralne, które łączy w sobie różne gatunki, między innymi elementy spektaklu teatralnego, kabaretu, opery, operetki, baletu. Jest tu taniec, śpiew, gra aktorska, a do tego istny przepych dekoracji i kostiumów.
Rewia wykształciła się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a głównymi jej centrami szybko stały się Paryż i Las Vegas.
Specjalista tłumaczy
Tadeusz Nyczek w autorskiej encyklopedii teatralnej, „Alfabecie teatru dla analfabetów i zaawansowanych”, tłumaczy rewię tak: „Prawdziwe rewie, zwłaszcza te francuskie i amerykańskie z pierwszej połowy XX wieku miały lśnić, czarować i rzucać na kolana swoją wystawnością i blichtrem. Producenci z reżyserami wręcz prześcigali się na co niezwyklejsze pomysły, które następnego dnia po premierze miały rozsławić ich nazwiska i pognębić konkurentów. Rewia musiała mieć własną orkiestrę, własne gwiazdy piosenkarskie i taneczne, aktorów, komików, błyskotliwego konferansjera znającego najnowsze dowcipy oraz obowiązkowe schody, pionowe albo spiralne, efektownie podświetlone, po których tam i z powrotem chodziły w tanecznych rytmach zdyscyplinowane armie półnagich dziewcząt. Dziewczęta, zwane z amerykańska girlsami, musiały nosić barwne pióropusze w dwóch co najmniej miejscach, na głowie i wręcz przeciwnie.”
Rewiowy Sabat
W Polsce z rewii słynie Teatr Sabat, który stworzyła królowa tego gatunku Małgorzata Potocka, absolwentka szkoły baletowej, stypendystką broadwayowskiej szkoły tańca i paryskiej rewii właśnie.
I z rewią właśnie przyjedzie do Koszalina. Dokładnie - z „Rewią Forever”, na potrzeby której przygotowano 300 kostiumów, prezentowanych na scenie aż w 60 odsłonach. Na multimedialnych projekcjach zobaczymy gwiazdy światowej rewii.
Wspaniały balet, piękne tancerki, olśniewające kostiumy, przebojowe piosenki - choć początki rewii sięgają końca XIX wieku, cieszy się ona do dziś niesłabnącym zainteresowaniem wśród widzów na całym świecie. Najnowszy spektakl Teatru Sabat „Rewia Forever” jest tego najlepszym dowodem.
Monroe i Ga Ga
Pierwsza część to wielkie przeboje i największe gwiazdy historii musicalu i rewii: między innymi Marlena Dietrich, Marylin Monroe, Hanka Ordonówna. Współcześnie z osiągnięć rewii korzystają największe gwiazdy światowych scen muzyki rozrywkowej. Oszałamiająca inscenizacja, pióra, piękne tancerki, prowokacyjne układy choreograficzne stały się nieodłącznym atrybutem występów i clipów Madonny, Celine Dion, Britney Spears, Lady Ga Ga. Przeboje tych artystek udowadniają, w drugiej części, przesłanie - rewia na zawsze!
Kierownictwo muzyczne - Jolanta Jaszkowska, Grzegorz Górkiewicz; teksty: Tadeusz Ross; choreografia - Małgorzata Potocka, Anita Klimecka.
Termin, bilety
„Rewia Forever” rozpocznie się w niedzielę, 29 listopada, o godzinie 18 w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Bilety w cenie od 35 do 110 zł do nabycia w kasach hali (tel. 94 343 61 43) i na www.hala.koszalin.pl

Partnerzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!