Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin gimnazjalny 2016. Odpowiedzi na gk24.pl

Sylwia Zarzycka
Uczniowie klas szóstych szkół podstawowych mają już próbny sprawdzian za sobą. Gimnazjaliści będą się ze znacznie bardziej rozbudowanym egzaminem zmagać jeszcze  dwa dni
Uczniowie klas szóstych szkół podstawowych mają już próbny sprawdzian za sobą. Gimnazjaliści będą się ze znacznie bardziej rozbudowanym egzaminem zmagać jeszcze dwa dni Radosław Brzostek
Uczniowie większości szkół w regionie pisali próbne egzaminy opracowane przez OKE Po raz ostatni do próby przystąpili szóstoklasiści. W gimnazjach nic się na razie nie zmienia.

Wczorajszy dzień w wielu szkołach w regionie upłynął pod znakiem próbnych egzaminów gimnazjalnych oraz próbnego sprawdzianu szóstoklasisty. Szkoły otrzymały materiały z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, której podlega m.in. województwo zachodniopomorskie, i takie próby mogły przygotować.

Sprawdzian po raz ostatni

Sprawdzian szóstoklasisty od zeszłego roku został podzielony na dwie części, polonistyczną i matematyczną oraz dołączono do niego test z języka obcego. Pisać go będą jeszcze obecni uczniowie szóstej klasy, po czym w 2017 roku zniknie ze szkolnego kalendarza. - Trochę mamy pecha - mówią Kaja Grabowiecka, Ola Bielska i Kuba Boguski, uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Koszalinie. Jak oceniają wczorajszą próbę? O ile część polonistyczna problemu im nie sprawiała, to na matematyce bardzo dużo czasu musieli poświęcić na dokonywanie obliczeń czy zamianę jednostek.

Rozprawki nie było

Gimnazjaliści zmagali się wczoraj z dwoma egzaminami. Pierwszym był test z historii połączonej z wiedzą o społeczeństwie, drugim był sprawdzian z języka polskiego. Na tym drugim uczniów zaskoczyło tzw. pytanie otwarte, bo zamiast rozprawki, której się większość spodziewała, była charakterystyka. Oceniając część zamkniętą Beata Korbak, polonistka w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie, mówi, że pytania bazowały przede wszystkim na czytaniu ze zrozumieniem.

Co gimnazjaliści mówią o części historycznej? - Bardzo dużo pytań dotyczyło materiału z pierwszej klasy, więc można było go już nie pamiętać - odpowiadają Roksana Sworobowicz, Dominik Olszewski i Karol Zawiślak, uczniowie Gimnazjum nr 5 w Koszalinie. Dodają, że wiele pytań, w przeciwieństwie do testu z języka polskiego, wymagało twardej historycznej wiedzy i znajomości dat.

Sprawdzian trwa tylko jeden dzień, egzamin gimnazjalisty aż trzy. Dziś uczniów czeka test z matematyki oraz z bloku przyrodniczego, jutro egzamin z języka obcego.

Sugerowane odpowiedzi zarówno pytań ze sprawdzianu, jak i egzaminu gimnazjalisty znajdziecie na www.gk24.pl.

Fakty

Właściwy sprawdzian szóstoklasiści napiszą 5 kwietnia. Trzydniowy egzamin gimnazjalny uczniowie rozpoczną 18 kwietnia.

O ile wyniki tego drugiego egzaminu są jednym z podstawowych kryteriów podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, to sprawdzian szóstoklasisty takiego praktycznego znaczenia nigdy nie miał. I tak naprawdę nikt po nim nie płacze. Anna Zalewska , minister oświaty, uzasadnijąc jego likwidację w 2017 roku, argumentwała, że jest on niepotrzebnym stresem dla uczniów, a jego organizacja to bardzo kosztowne przedsięwzięcie.

Na wyniki zasadniczych egzaminów uczniowie muszą zawsze czekać ok. dwóch miesięcy.

Są one obowiązkowe. To znaczy, że uczeń, który chce zakończyć edukację, najpierw w szkole podstawowej, potem w gimnazjum, musi do nich przystąpić.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!