Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes PGK Koszalin był pytany o śmieci

Marzena Sutryk [email protected]
– Jeżeli chodzi o wywóz odpadów z domków jednorodzinnych, to tam nikt nikomu nie podrzuca odpadów. W blokach wygląda to czasami inaczej. Tamtejsze śmietniki są narażone na to, że mieszkańcy z zewnątrz będą zostawiać tam swoje śmieci – mówi Tomasz Uciński.
– Jeżeli chodzi o wywóz odpadów z domków jednorodzinnych, to tam nikt nikomu nie podrzuca odpadów. W blokach wygląda to czasami inaczej. Tamtejsze śmietniki są narażone na to, że mieszkańcy z zewnątrz będą zostawiać tam swoje śmieci – mówi Tomasz Uciński. Radek Koleśnik
Tym razem gościem na dyżurze w redakcji Głosu był prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Tomasz Uciński. Czytelnicy pytali głównie o zasady rozliczania odbioru odpadów.

- Czy Pan prezes wie, ile wytwarza śmieci miesięcznie mieszkaniec spółdzielni mieszkaniowej i ile razy dokonywane są wywozy? A także o ile wzrosły koszty w tych jednostkach?
- W PGK stawki wzrosły o 2 - 3 procent. Jeżeli chodzi o naliczanie kosztów przez spółdzielnie za wywóz odpadów, to spółdzielnia, która ma z nami umowę, uwzględnia także koszty naprawy osłony śmietnikowej, sprzątania, zimą dochodzi odśnieżenie dojścia. Na osiedlach bloków odbieramy odpady częściej, to z uwagi na zachowanie zasad higieny, tych odpadów w pojemnikach jest o wiele więcej niż w przypadku jednego domku. W końcowym rozrachunku koszty w domkach związane z odbiorem odpadów są jednymi z niższych.

* * *
- Mieszkam w bloku i mam trochę gruzu po remoncie do wyrzucenia. Co z tym zrobić?
- W takich sytuacjach mieszkańcy spółdzielni, czy wspólnot mieszkaniowych muszą kontaktować się z administratorem swojego budynku, który ustala zasady odbioru w danym rejonie. Jeżeli ktoś mieszka w domku, to wówczas powinien kontaktować się bezpośrednio z nami, by zamówić usługę - odpady zostaną odebrane za odpłatnością.

* * *

- Mam starą zmywarkę, której chcę się pozbyć. Czy PGK odbiera takie urządzenia?
- Jeżeli jest Pani mieszkanką domku, to przypominam, że cztery razy do roku odbieramy w ramach świadczonych usług odpady wielkogabarytowe, m. in. zużyte urządzenia AGD - RTV. Najbliższa taka akcja będzie w tym miesiącu. Jeżeli chce Pani w innym terminie pozbyć się urządzenia, wówczas można przywieźć je do nas na ul. Komunalną, przyjmiemy sprzęt za darmo. Podobnie jest z innymi odpadami, jak farby, przeterminowane lekarstwa, zużyte baterie. Ale musi mieć Pani z nami zawartą umowę na odbiór odpadów. W przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić.

* * *

- Od jakiegoś czasu w tej samej cenie pojawiły się mniejsze worki na odpady. Niby 120-litrowe, ale na oko są mniejsze od poprzednich. Jak Pan to wyjaśni?
- Dziwi mnie ta informacja, nic mi o tym nie wiadomo. Ale oczywiście sprawdzę ten sygnał. Na dostawę worków, opakowań ogłaszamy przetarg, podajemy ich wymiary, a dostawca musi je spełnić. Z pewnością to sprawdzę.

* * *

- Mieszkam na ul. Zdobywców Wału Pomorskiego. Wprowadził Pan worki a zlikwidował pojemniki na szkło i stłuczkę. A te worki się do tego nie nadają. Poza tym, po co ta segregacja? Wszystko i tak trafia do jednego pojemnika i do sortowni w Sianowie.
- Wzorujemy się na rozwiązaniach niemieckich. Z pojemników zrezygnowaliśmy z pojemników, bo mieszkańcy narzekali na hałas.

* * *

- Kiedy będzie możliwość zakupu wielkości pojemników w zależności od potrzeb, a nie od regulaminu? W moim 2-osobowym gospodarstwie potrzebuję worki 60-litrowe, a muszę kupować droższe 120-litrowe. Czy zostały podjęte jakieś kroki w celu zmiany regulaminu na bardziej przyjazny dla obywateli?
- W przypadku mniejszych worków, np. 60-litrowych, koszt odbioru odpadów z domku i tak byłby podobny, jak przy workach 120-litrowych, więc niewiele by to zmieniło. Bo przypominam, że to koszty odbioru stanowią głównie o wysokości stawki, a cena worków to zaledwie parę złotych w tym wszystkim. Teraz z czysto ekonomicznych względów nie ma sensu wprowadzać zmian, bo od przyszłego roku i tak czeka nas zmiana zasad rozliczania kosztów odbioru odpadów. Każdy będzie płacił taką samą albo zbliżoną stawkę, od osoby. Obecnie, decyzja radnych miejskich, mniej płacą jedynie gospodarstwa jednoosobowe. Poza tym w demokracji jest tak, że nie sposób dogodzić wszystkim. Jeżeli chodzi o 120-litrowe worki, to przyjęliśmy powszechnie obowiązującą średnią. To nie znaczy, że każda rodzina ma obowiązek taki worek wypełnić po brzegi.

- A co robić z nadwyżką worków?
- Można je u nas na Komunalnej wymienić np. na worki do odpadów zielonych.

- Nie rozumiem, dlaczego każdy nie może płacić za wytworzone śmieci, dlaczego mieszkaniec nie może wam zadeklarować, ile dostarczy odpadów?
- Większość ludzi jest uczciwych. Ale zawsze jest grupa, która korzysta dzięki innym. Została więc wprowadzona uchwała Rady Miejskiej, która miała to uporządkować. Aby nie było sytuacji, że potem w razie kontroli strażników miejskich ktoś będzie pokazywał jeden worek, który zamówił na rok, przekonując, że jemu to wystarczy.

* * *

- Zapraszam Pana prezesa na ul. Mickiewicza, tu mamy śmietnik, który wielu osobom z zewnątrz służy jako wychodek.
- My nie mamy na to wpływu. To zarządca nieruchomości jest odpowiedzialny za utrzymanie wiaty śmietnikowej w należytym porządku. My tylko odbieramy odpady. Ewentualnie sprzątamy przy pojemnikach.

- Ale tam się ludzie załatwiają, to strasznie śmierdzi...
- Zarządca nieruchomości może śmietnik zamknąć.

- Nie wiem, kto jest zarządcą nieruchomości.
- Takie informacje powinny być u państwa na klatce schodowej, na tablicy. zarządcę można też ustalić w wydziale gospodarki komunalnej w urzędzie przy ul. Mickiewicza.

* * *

- Dzwonię z Sianowa. Dlaczego stawki za odbiór śmieci u nas zostały tak mocno podniesione? Czy jesteśmy gorszymi klientami? Podwyżka wyniosła 13 - 17 procent.
- Na podwyżkę zgodziła się Rada Miasta i Gminy Sianów. To na nasz wniosek po tym, jak od lat cena nie była zmieniana. Po tych podwyżkach cena na domek zmieniła się o 2 - 3 złote miesięcznie.

* * *

- Mieszkam z żoną na Kwiatkowskiego. Czasami nie ma nas w domu przez trzy miesiące. Co ja mam robić z tymi workami, które w tym czasie zostają? Mogę je oddać?
- Nie można oddać worków i dostać zwrotu pieniędzy, ale można je wymienić na inne. Nie można też zrezygnować na jakiś czas z naszych usług, można co najwyżej rozwiązać umowę na czas nieobecności.

- Nie można wszystkich traktować jednakowo. Przecież są domki, w których mieszka osiem osób i tam płacą tak samo.
- Rada Miejska uchwaliła takie rozwiązanie. To zasady panujące powszechnie w krajach europejskich. My też musieliśmy przyjąć swoje zasady. A te wiadomo - nie każdemu będą odpowiadały. Zasady zostały przygotowane na podstawie statystyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera