MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawa błogosławionego stanu

(ing)
- Boję się zachodzić w ciążę, bo nie chcę stracić pracy, a wiem, że to mógłby być powód dla właściciela firmy - stwierdza mieszkanka Koszalina. Takie obawy ma wiele kobiet, które odkładają decyzję o posiadaniu dziecka ze względu na strach przed reakcją szefa.

Na utratę pracy nie mogą sobie pozwolić. Jednak polskie prawo chroni przyszłą matkę przed taką sytuacją. Trzeba tylko znać swoje prawa.
Zanim jednak kobieta będzie mogła z przywilejów skorzystać, o ciąży musi poinformować szefa i tym samym przedłożyć mu zaświadczenie lekarskie stwierdzające jej błogosławiony stan. Może je wystawić nawet lekarz rodzinny. Od tej chwili pracodawca ma obowiązek zwalniać pracownicę na zalecone przez lekarza badania dotyczące ciąży, jeśli te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Przede wszystkim jednak szef nie będzie mógł podczas trwania ciąży i późniejszego urlopu macierzyńskiego wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Więc nawet jeśli pracownica zgodziła się na rozwiązanie umowy, nie wiedząc, że jest w ciąży, to może uchylić swoje oświadczenie, powołując się na złożenie go pod wpływem błędu. Są jednak wyjątki pozwalające odstąpić od tej reguły:
- jeśli zwolnienie z pracy nastąpiło z winy pracownicy (dyscyplinarka)
- jeśli firma ogłasza upadłość lub likwidację
- jeśli pracownica zatrudniona jest na okres próbny krótszy niż miesiąc.
Przepisy są również korzystne dla ciężarnej w sytuacji, gdy jest zatrudniona na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc. Gdyby taka umowa wygasała po upływie trzeciego miesiąca ciąży pracownicy, to nie można jej rozwiązać. Musi ona zostać przedłużona do dnia porodu. Jedyne odstępstwo od reguły ma miejsce wtedy, gdy pracownica zatrudniona jest na czas określony na zastępstwo.
Kobiet w ciąży i karmiących piersią nie wolno zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Wykaz tych prac umieszczony jest w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 10 września 1996 roku. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zmienić tych szkodliwych warunków, ma obowiązek przenieść pracownice na inne stanowisko pracy. Zatrudniona nie może jednak stracić finansowo na tej zmianie. Jeśli przeniesienie na inne stanowisko nie jest możliwe i szef musi zwolnić pracownicę na czas ciąży, to i tak zachowuje ona prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
Kobiety w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie można także bez jej zgody delegować jej poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w przerywanym systemie czasu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!