Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężna inwestycja w infrastrukturę więzienną. Będzie więcej miejsc dla osadzonych [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W poniedziałek, 12 września, przed Oddziałem Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie wmurowany został kamień węgielny pod budowę dwóch pawilonów mieszkalnych dla osadzonych.
W poniedziałek, 12 września, przed Oddziałem Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie wmurowany został kamień węgielny pod budowę dwóch pawilonów mieszkalnych dla osadzonych. Radek Koleśnik
W pięciu nowych pawilonach mieszkalnych w Koszalinie, Stargardzie i Czarnem powstanie łącznie niemal 1300 miejsc zakwaterowania dla osadzonych. Cel zakrojonej na wielką skalę inwestycji to najnowocześniejsze technologie w służbie bezpieczeństwa i poprawa warunków pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej.

To duże zmiany na penitencjarnej mapie Polski. W poniedziałek, 12 września, przed Oddziałem Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie wmurowany został kamień węgielny pod budowę dwóch pawilonów mieszkalnych dla osadzonych. Powstaną do 2024 roku przy ul. Strefowej 17.

- Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Koszalinie powiększy się o 520 miejsc zakwaterowania. Osadzeni w dwóch nowych pawilonach odbywać będą karę w systemie zamkniętym – poinformował płk Artur Koczerba, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie.

- W ramach inwestycji powstaną również place spacerowe, boisko, sala widzeń, magazyn depozytowy, szatnie i pomieszczenia dla funkcjonariuszy, okręgowa składnica mundurowa oraz pokoje gościnne dla osób odwiedzających i grup konwojowych.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rządowego Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025. Śmiało można rzec, że okręg koszaliński czerpie z niego pełnymi garściami - podobne inwestycje zaplanowano bowiem w Oddziale Zewnętrznym w Stargardzie i Zakładzie Karnym w Czarnem. I tak w Stargardzie do grudnia przyszłego roku oddane zostaną dwa pawilony o łącznej pojemności 527 miejsc zakwaterowania dla osadzonych z infrastrukturą administracyjną, a do tego place spacerowe i boisko. W Czarnem – pawilon penitencjarny dla 250 osadzonych. Dziś w Zakładzie Karnym w Czarnem są 1434 miejsca dla osadzonych, w Koszalinie – 479, a w Stargardzie - 498.

Głównym celem rządowego Programu jest poprawa warunków pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej i zwiększanie skuteczności jej działania w celu utrzymania bezpieczeństwa państwa i ochrony obywateli przed sprawcami przestępstw.

- To kolejny program modernizacji trzeciej najbardziej uzbrojonej formacji, która odpowiada za bezpieczeństwo Polaków. W pierwszym do więziennictwa trafił ponad miliard złotych, tym razem niemal dwukrotnie więcej – podkreślił Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiedzialny w resorcie właśnie za więziennictwo.

– Z jednej strony inwestycje poprawią bezpieczeństwo i warunki pracy funkcjonariuszy, by jeszcze lepiej realizowali zadania penitencjarne, z drugiej zaś izolacja sprawców najcięższych przestępstw to bezpieczeństwo obywateli.

W budowanych pawilonach zastosowane zostaną najnowocześniejsze technologie, ale – jak dodał wiceminister – nic nie zastąpi człowieka.

- Tu znaczenie ma ogrom pracy realizowanej, by skierować ludzi o trudnych charakterach na ścieżkę praworządności, a nie ma skuteczniejszej metody resocjalizacji, niż praca. Przed 2015 rokiem pracowało około 35 proc. osadzonych, dziś pracuje aż 91 proc. tych, którzy mogą podjąć zatrudnienie – wskazał Michał Woś.

Nowe inwestycje to również nowe miejsca pracy w Służbie Więziennej i administracji – około 40 w każdym z pawilonów, czyli w sumie nawet 200 etatów.

Inwestycja w Koszalinie będzie kosztować prawie 75 mln złotych.

- W całej Polsce w 16 pawilonach powstanie 4100 miejsc zakwaterowania, a wartość wszystkich inwestycji przekracza 735 mln złotych - podsumował płk Piotr Sękowski, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

W uroczystości w Koszalinie wziął udział biskup koadiutor Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego Zbigniew Zieliński, który akurat wizytował parafię Franciszkanów w Koszalinie. Franciszkanie pełnią posługę wśród osadzonych.

- Konflikt z prawem to wielkie wyzwanie dla rządów, administracji państwowej, ale to również rzeczywistość wpisana w historię ludzkości. Słabości są nieodłącznym elementem życia człowieka. Odwołując się do wartości chrześcijańskich uświadamiamy sobie, że w tym delikatnym i trudnym obszarze ludzkiej egzystencji potrzebny jest humanizm. Posługa wśród osadzonych to trudne i wymagające zadanie. Dziękuję za możliwość jej niesienia, a ojcom za miłosierdzie okazywane wobec osadzonych – powiedział biskup Zieliński.

Warto przypomnieć, że od stycznia koszaliński okręg Służby Więziennej funkcjonuje w nowej strukturze organizacyjnej - obejmuje zakresem działania jednostki z województwa zachodniopomorskiego oraz z województw wielkopolskiego, lubuskiego i pomorskiego. OISW w Szczecinie został zlikwidowany, mundurowi i pracownicy odpowiadają przed Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Koszalinie, a mienie ruchome przeszło pod Areszt Śledczy w Szczecinie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera