MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze Zachodnie dofinansowuje biznes

MAT. PARTNERA
Zachodniopomorskie przedsiębiorstwa po raz kolejny mogą otrzymać wsparcie, tym razem na projekty badawczo-rozwojowe i ich wdrożenie.

Urząd Marszałkowski ogłosił konkursy na dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań w biznesie.

- Rozwój naszych lokalnych firm i nowi inwestorzy dały rezultat najszybciej spadającego bezrobocia w ostatnich latach i szybki wzrost PKB. By ten trend się utrzymał, musimy umożliwić rozwój innowacyjności, w tym ułatwić biznesowi badania i wdrażanie nowych produktów – wyjaśnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Projekty badawczo-rozwojowe nie muszą być domeną tylko wielkich koncernów.

- Przedsiębiorcy często realizują prace B+R, nie zdając sobie z tego sprawy. Dla nich jest to inwestycja w rozwój firmy. Tymczasem, ulepszając swoje produkty, technologie czy usługi, prowadzą właśnie projekty badawcze – zauważa Katarzyna Kaak-Łasecka z Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego. – Warto, by przedsiębiorcy dostrzegli korzyści, jakie daje podjęcie działalności B+R. To m.in. wzrost rentowności sprzedaży nowych produktów czy ulgi podatkowe, ale też budowanie przewagi konkurencyjnej, prestiż, wizerunek i rozwój pracowników. To także budowanie relacji i współpracy z innymi przedsiębiorstwami, instytucjami otoczenia biznesu i jednostkami naukowymi – dodaje. Niezależnie od wielkości firmy, takie projekty wymagają nakładów finansowych.

Od pomysłu do produkcji

Do 29 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach działania RPOWZ: 1.1 typ 2: „ Projekty badawczo – rozwojowe przedsiębiorstw ukierunkowane na wdrożenie wyników prac B+R w działalności gospodarczej”.

Wsparty może być cały proces powstawania innowacji – od pomysłu i przygotowania, aż do pilotażowego wdrożenia (prototyp), a w przypadku przedsiębiorstw z sektora MŚP aż do uruchomienia nowej produkcji czy świadczenia nowych usług.

To duże ułatwienie dla mikro, małych i średnich firm – z góry uzyskują gwarancję, że jeśli w projekcie prace badawcze zakończą sukcesem, to mogą przejść do wdrożenia wyników w swojej działalności, wykorzystując dofinansowanie np. na zakup kolejnej linii produkcyjnej.

Na dotację mogą liczyć przedsiębiorstwa z kluczowych dla regionu dziedzin.

– Wnioskodawca musi wykazać powiązanie z inteligentną specjalizacją Pomorza Zachodniego lub z branżą wywierającą na nią bezpośredni wpływ – zaznacza Magdalena Sikorska-Brezgieł z Wydziału Wdrażania RPO UMWZ.

Przedsiębiorcy w niektórych przypadkach mogą uzyskać dofinansowanie do 80% wydatków kwalifikowalnych, które sięgać mogą do 9 mln złotych. Są to m.in. wynagrodzenia, koszty aparatury badawczej, środków trwałych, nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych czy koszty ogólne.

Kto może starać się o dofinansowanie

  • Mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa.
  • Partnerstwa przedsiębiorstw i jednostek naukowych.

Dokąd po informacje

Szczegółowe informacje na: www.rpo.wzp.pl w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Pytania prosimy kierować na adres: [email protected] lub pod numer: 91 44 11 100.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera