Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Dziennikarze weszli do IPN-u i przeglądają teczki TW "Bolka"

Dziennikarze weszli do IPN-u i przeglądają teczki TW "Bolka"

Magdalena Nałęcz AIP

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Dziennikarze weszli do siedziby IPN-u, gdzie została im udostępniona część dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Kiszczaka. Akta mają wskazywać na współpracę prezydenta Lecha Wałęsy ze Służbami Bezpieczeństwa.
Dziennikarze, w tym reporterzy Agencji Informacyjnej Polska Press, weszli w poniedziałek w południe do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie została im udostępniona część dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Kiszczaka. Wśród akt, które ujawnił IPN, znajdują się papiery podpisane "Lech Wałęsa Bolek".

IPN udostępni dziennikarzom i naukowcom kopie dokumentów, będzie można je fotografować i filmować. Oryginalne dokumenty będą jeszcze poddane oględzinom konserwatora, choć archiwiści oceniają ich stan jako dobry. Dokumenty będą też badane przez innych ekspertów, w tym m.in. grafologów.

Lech Wałęsa konsekwentnie zaprzecza, że współpracował ze Służbami, donosił i brał za to pieniądze. „Uwierzono, że dałem się złamać, że w latach 70. lekko współpracowałem, donosiłem i brałem pieniądze. NIE. NIE. NIE... nie ... nie. nie. to NIEPRAWDA. Gdyby była to prawda i byłyby tego dowody, to nie ryzykowano by z takim rozmachem podrabiania faktów i dowodów” - napisał prezydent na swoim mikroblogu na portalu Wykop.pl w niedzielę.

W sobotę w tym samym miejscu Lech Wałęsa poinformował, że podszedł go funkcjonariusz SB. „Czy jednak prawdą było, że Pan zgubił pieniądze na kupno samochodu i dodatkowo kontrolowano Panu wydawane pieniądze w pracach operacyjnych. Wtedy ja się na Pana płaczącą prośbę zgodziłem, podpisałem podobne papiery, ale Pan pod przysięgą obiecał, że wszystkie te papiery wrócą do mnie, a na pewno będą zniszczone” - napisał prezydent na mikroblogu.

Popularne na gk24:


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (4)

Wszystkie komentarze (4) forum.gk24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo