Zmarł Umberto Eco, włoski pisarz i filozof, autor "Imienia...

Zmarł Umberto Eco, włoski pisarz i filozof, autor "Imienia róży"

Wojciech Rogacin AIP

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Odszedł jeden z najbardziej znanych pisarzy i znawców kultury naszych czasów. Włoski pisarz, filozof, ekspert od masowego przekazu zmarł w piątek o 22,30 w swoim domu - jak podał dziennik "La Repubblica". Miał 84 lata.
Umberto Eco zasłynął na świecie powieścią "Imię róży", która sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie, a film na jej podstawie - z Seanem Connerym - cieszył się ogromną popularnością wśród kinomanów. Wśród jego bestsellerów są także "Wahadło Foucalta" i wydana w 2010 roku "Cmentarz w Pradze".

Napisał ponadto wiele prac i esejów naukowych. Sam uważał się jednak przede wszystkim za filozofa. Jak przypomina BBC, Eco miał powiedzieć kiedyś: - Jestem filozofem. Książki piszę tylko w weekendy.

Jednak badanie kultury współczesnej i języka mediów było jego pasją. Jak przypomina "La Repubblica", w 1988 roku założył Wydział Komunikacji na Uniwersytecie San Marino, a w 2008 roku został profesorem emeritusem oraz przewodniczącym Wyższej Szkoły Humanistycznej Uniwersytetu w Bolonii.

Umberto Eco urodził się we włoskiej Alessandrii 5 stycznia 1932 roku, zmarł 19 lutego 2016 roku w Mediolanie.


Popularne na gk24:


Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo