Środa Popielcowa....

  Środa Popielcowa. Co można jeść w Środę Popielcową? Czy trzeba iść do kościoła?

  mz, AIP

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  środa popielcowa post co jeść czy trzeba iść do kościoła

  Zastanawiacie się, czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Co jeść tego dnia, gdy obowiązuje post ścisły? Wyjaśniamy. ©Waldemar Wylegalski

  Przed nami Środa popielcowa 2018, podczas której będzie obowiązywał post ścisły. Co to oznacza? Co możemy jeść podczas postu ścisłego, a co jest zabronione? A czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Wyjaśniamy.
  środa popielcowa post co jeść czy trzeba iść do kościoła

  Zastanawiacie się, czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Co jeść tego dnia, gdy obowiązuje post ścisły? Wyjaśniamy. ©Waldemar Wylegalski


  Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, czyli okres przygotowania do Wielkanocy.


  Środa Popielcowa - post ścisły


  W środę popielcową obowiązuje post ścisły, łączący w sobie dwa rodzaje postów znane w Kościele Katolickim. Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek). Drugim postem jest post ilościowy, który polega na ograniczeniu ilości spożywanych posiłków. W przypadku obowiązywania postu ilościowego (taką sytuację w Kościele Katolickim mamy dwa razy do roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek) powinno się jeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta. Co to oznacza, co i ile w takim razie można zjeść w Środę Popielcową?

  Co można jeść w Środę Popielcową?


  Nie wszyscy wiedzą, co można jeść w Środę Popielcową, gdy obowiązuje post ścisły. Jeśli możemy zjeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do uczucia sytości, to ile to oznacza w praktyce?

  - Ile to ma być gram, to już każdy sobie powinien wymierzyć. Dobrze jest zadać sobie pytanie: czy odczuwam jeszcze trochę głodu? - tłumaczy ks. Paweł Kowalski, jezuita, duszpasterz akademicki.

  Środa Popielcowa - czy trzeba iść do kościoła?


  Wielu katolików zapewne zdziwi fakt, że Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestnictwa tego dnia we mszy świętej. Co roku jednak wielu wiernych przychodzi w Środę Popielcową do kościoła, by posypać głowy popiołem. Do uczestnictwa w tej mszy świętej, chociaż Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, obowiązkowym, co roku zachęca jednak Kościół.

  A jak pogodzić połączenie Środy Popielcowej i walentynek, które w 2018 roku wypadają tego samego dnia?

  - Można najpierw iść do kościoła, posypać głowę popiołem, a potem na kolacyjkę z ukochaną osobą - zapewnia ks. Paweł Kowalski, jezuita, duszpasterz akademicki. - Problem jest w tym, co na kolacji będzie się działo. Czy będziemy podczas niej jeść wielkiego befsztyka, czy też raczej zafundujemy sobie lekka, zdrową kolację wegetariańską i zamiast delektować się jedzeniem, będziemy delektować się sobą - dodaje ksiądz.
  Info z Polski 8.02.2018


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo