MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska: Uczelnia czeka na wyż

Alina Konieczna [email protected]
Z dachu rektoratu widać jak na dłoni cały kampus. Kanclerz Artur Wezgraj opowiedział o kolejnych etapach powstawania uczelnianego osiedla. Po lewej widać laboratorium w budowie. Za ostatnim budynkiem w tym samym rzędzie jest wolny plac. Tu powstaną ostatnie cztery laboratoria oraz biblioteka. W oddali, na środku – hala widowisko-sportowa.
Z dachu rektoratu widać jak na dłoni cały kampus. Kanclerz Artur Wezgraj opowiedział o kolejnych etapach powstawania uczelnianego osiedla. Po lewej widać laboratorium w budowie. Za ostatnim budynkiem w tym samym rzędzie jest wolny plac. Tu powstaną ostatnie cztery laboratoria oraz biblioteka. W oddali, na środku – hala widowisko-sportowa. Radosław Brzostek
Dobiega końca drugi etap budowy kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich. To ogromne przedsięwzięcie, które do tej pory pochłonęło 120 milionów złotych.

Jedna z największych inwestycji w mieście jest finansowana z pieniędzy Unii Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z funduszy własnych Politechniki. Kompleks tworzy sześć budynków - laboratoriów. Jako pierwsze powstało laboratorium Elektroniki, kolejny był obiekt Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, następnie powstały trzy laboratoria: Mechatroniki, Inżynierii Materiałowej i Inżynierii Środowiska. Ostatnie - Laboratorium Wytrzymałości Materiałów i Geotechniki - właśnie powstaje.

- To laboratorium jest budowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w Programie Infrastruktura i Środowisko - mówi Artur Wezgraj, kanclerz PK. - Wykonawcą jest firma PBO Piotr Flens. Zakończenia budowy ma nastąpić w czerwcu 2012 roku, a całość będzie gotowa na początku 2013 roku. Koszt łącznie z wyposażeniem i budową infrastruktury zewnętrznej wyniesie 17 milionów złotych.
Oddanie do użytku szóstego laboratorium zakończy obecny etap budowy kampusu, jednak nie będzie równoznaczne z zamknięciem całej inwestycji.

- Zgodnie z planami przewidywany jest trzeci etap, w którym mają powstać cztery mniejsze laboratoria oraz biblioteka - dodaje kanclerz. - Ten etap miałby rozpocząć się w roku 2014. Mamy nadzieję, że uda się nam wygrać konkursy w kolejnych europejskich programach, które pozwolą uzyskać dofinansowanie. Według wstępnych szacunków, trzeci etap, który ma zakończyć się w 2020 roku, pochłonąłby 55 milionów złotych.

Politechnika, podobnie jak większość uczelni, odczuwa niż demograficzny. Czy zatem ten inwestycyjny rozmach jest uzasadniony? - Często słyszę takie pytanie i zawsze odpowiadam na nie w ten sposób: niż mamy teraz, a w 2020 roku będziemy mieli kolejny wyż - argumentuje Artur Wezgraj. - My będziemy gotowi na jego przyjęcie, a studentom zaproponujemy naukę w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach.

Na 5 stycznia 2012 roku jest wyznaczony termin odebrania od wykonawcy hali sportowo-widowiskowej, zamykającej kampus od strony Góry Chełmskiej. To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Koszalińskiej oraz miasta. Hala ma już gotowy parkiet i część trybun. Reszta wyposażenia - jaccuzi, łóżka do masażu, sprzęt do siłowni, nagłośnienie itd. będzie systematycznie dowożona i instalowana.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera