Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police produkują propylen i polipropylen. Czas na ważny test

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Co jest produkowane w ramach projektu Polimery Police? Ze względu na unikalne właściwości produktu i zróżnicowany asortyment, nowy produkt - gryfilen znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym.
Co jest produkowane w ramach projektu Polimery Police? Ze względu na unikalne właściwości produktu i zróżnicowany asortyment, nowy produkt - gryfilen znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym. Grupa Azoty
Produkty wytwarzane w nowym kombinacie w Policach przeszły pozytywne testy i są dostępne w sprzedaży. Maksymalna wydajność nowej instalacji ma być osiągnięta do końca trzeciego kwartału tego roku.

Zgodnie z założeniami, portfolio produktów Spółki jest poszerzane, aż do osiągnięcia docelowej produkcji ponad 30 typów polipropylenów pod marką Gryfilen. Na instalacjach nowej fabryki wyprodukowano już pierwsze typy polipropylenu, z czego dwa pierwsze znajdują się w regularnej sprzedaży:

  • · Gryfilen H04-L dedykowany do produkcji sznurków i taśm spinających;
  • · Gryfilen H03-N przeznaczony do produkcji opakowań sztywnych w technologii termoformowania, również do kontaktu z żywnością;
  • · Gryfilen H03-F przeznaczony do produkcji folii BOPP.

- Grupa Azoty Polyolefins planuje zrealizować w pierwszym kwartale 2024 r. produkcję na stabilnej średniej do 70 procent zdolności nominalnej, by do końca trzeciego kwartału ją zwiększać i osiągnąć wydajność maksymalną zaplanowaną dla całego kompleksu nowej fabryki - mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Spółka zawarła i realizuje umowy na wszystkie niezbędne do produkcji polipropylenu surowce strategiczne i media.

- Kolejnym oczekiwanym przez nas etapem, od września 2023 roku, jest pomyślne przeprowadzenie trzydniowego Testu Integralności przez Generalnego Wykonawcę Hyundai Engineering Co. Zgodnie ze zaktualizowanym w listopadzie 2023 roku harmonogramem projektu Generalny Wykonawca zapowiedział przeprowadzenie testu wszystkich instalacji z potwierdzeniem osiągniętych parametrów gwarantowanych w I kwartale 2024 - powiedział Wojciech Blew, p.o Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Nowa fabryka w pigułce

Całkowita powierzchnia zakładu w przybliżeniu wynosi 51 ha. Tyle zajmuje 71 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

Generalnym wykonawcą "Projektu Police" jest Hyundai Engineering Co., Ltd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polimery Police produkują propylen i polipropylen. Czas na ważny test - Głos Szczeciński