Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w regionie koszalińskim. Sytuacja wciąż jest trudna [RAPORT]

Marzena Sutryk
Krystian Zmuda Trzebiatowski
W Tymieniu podnosi się stan wody w rzece. W Darłowie uszkodzona jest promenada i podtopione budynki mieszkalne. Mieszkańcy szacują straty, jakie ponieśli podczas środowej wichury.

Stan wody w rzece w podkoszalińskim Tymieniu - według informacji z Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie - podnosi się. Na miejscu są strażacy, ale też wójt gminy Będzino oraz pracownicy Zarządu Melioracji.

- Woda nie zagraża okolicznym gospodarstwom, ale jej stan w rzece wciąż się podnosi. Brzeg został zabezpieczony przez strażaków, ale z pewnością przerwany wał będzie wymagał odbudowy - ale o tym będzie decydować Zarząd Melioracji - poinformował nas kpt. Bartłomiej Góral z KM PSP w Koszalinie. - Nieprzejezdne są trzy okoliczne drogi - powiatowa na odcinku Kładno - Tymień oraz dwie gminne. Wkrótce zostaną zorganizowane objazdy przez Śmiechów.

Na miejscu nadal są strażacy, a ponadto przedstawiciele Urzędu Gminy w Będzinie oraz Zarządu Melioracji w Koszalinie. Tej sprawie m. in. będzie poświęcona pilnie zwołana dzisiaj na godzinę 13 konferencja w Zarządzie Melioracji w Koszalinie.

Darłowo

"Cofka" w Darłowie. Niesamowite nagranie Internauty

- Dopiero zaczęliśmy szacować straty. Fale naniosły różnego rodzaju śmieci. Została uszkodzona chluba naszego miasteczka, czyli promenada w Darłówku Wschodnim. Podtopienia są w budynkach przy ulicy Nadbrzeżnej i ulicy Konrada - mówi Leszek Kuca, kierownik miejskiego centrum reagowania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Darłowie.

Wiatr stracił na sile. Przyniósł śnieg i mróz [PROGNOZA]

Przypomnijmy, w środę 4 stycznia władze miasta podjęły decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego. Nastąpiło zjawisko tak zwanej ,,cofki". Silny wiatr wpychał wodę w górę rzeki Wieprzy. To z kolei spowodowało, że woda zaczęła występować z kanału.

Wieprza wylała - ulica Nadbrzeżna w Darłowie została zalana. To efekt tzw. "cofki". Do takiej sytuacji dochodzi podczas sztormowej pogodny, gdy wiatr "przepycha" wodę w górę biegu rzeki. Gdy woda opadnie zacznie się szacowanie strat. Gdy zajdzie taka potrzeba do akcji wkroczą strażacy.Zobacz także Pokaz stołów wigilijnych w Zespole Szkół Morskich w Darłowie

Ulica Nadbrzeżna w Darłowie pod wodą [zdjęcia]

Podczas działań zabezpieczających miasto przed zalaniem rzeki pracowało 27 osób z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Darłowie. Ułożonych zostało ponad 3 tysiące worków i zużyto 250 ton piasku. Jak zaznaczają urzędnicy, przed większymi stratami miasto uchroniła mobilna zapora przeciwpowodziowa.

Wyłączenia awaryjne prądu (za energa.pl)

Region Białogard

Miasto i Gmina Białogard
Czapla Góra.
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:00
Miasto i Gmina Karlino
Podczernino, Brzeźno koło Karlina
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:45

Region Drawsko Pomorskie

Miasto i Gmina Borne Sulinowo
Rakowo
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 11:00
Miasto i Gmina Czaplinek
Broczyno, Dobrzyca, Miłkowo
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 11:00
Siemczyno
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 11:00
Miasto i Gmina Złocieniec
Miejscowość Złocieniec ulice, Mirosławiecka,Cienista, Głowackiego, Kościuszki,Chrobrego, Piaskowa, Warmińska, Brzozowa,Gdyńska, Wielkopolska, Drawska, Spokojna,Bydgoska
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 11:00

Region Kołobrzeg

Gmina Rymań
Rymań pod lasem
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 13:00

Region Koszalin

Gmina Będzino
Tymień, Miłogoszcz
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:00
Miasto i Gmina Bobolice
Kołtki, Chelst
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 11:30
Miasto i Gmina Polanów
Dalkowo, Nadbór, Bukowo Polanowskie, Domachowo
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:00
Wietrzno
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:00
Żydowo, Głogowiec, Głusza, Stary Żelibórz, Nowy Żelibórz
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 12:00

Nad Polskę nadciągnął niż Axel. Na Bałtyku panuje sztorm. W naszym regionie jest wprowadzony pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Wiatr wieje z prędkością od 35 do 45 km/h, w porywach może osiągać nawet 90 km/h. Na Bałtyku sztorm. Porywy osiągają prędkość nawet 100 km/h. Pojawiają się również opady deszczu ze śniegiem. Ze względu na trudne warunki, apelujemy o ostrożność podczas jazdy samochodem. W naszym województwie, zarówno na wybrzeżu wschodnim i zachodnim, został także wprowadzony trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.

Sztorm na Bałtyku. Zobaczcie zdjęcia i wideo z Mielna

Zobacz także Tomasz Uciński - prezes PGK Koszalin o Akcji Zima

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!