Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda: To były wakacje pod chmurką, sierpień nad Bałtykiem pokonał deszczowe rekordy

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
15 lipca był najcieplejszym dniem miesiąca, termometry pokazały wtedy aż 33 stopnie Celsjusza. Takich dni w wakacje jednak nie było wiele. Sierpień był bardzo deszczowy.
15 lipca był najcieplejszym dniem miesiąca, termometry pokazały wtedy aż 33 stopnie Celsjusza. Takich dni w wakacje jednak nie było wiele. Sierpień był bardzo deszczowy. Radosław Brzostek
Jednego dnia, to był 6 sierpnia, spadło tyle deszczu, ile pada normalnie przez pół miesiąca. A w ogóle to w sierpniu mieliśmy aż 18 deszczowych dni. Takie to były wakacje.

Krzysztof Ścibor, szef Biura Prognoz Calvus, podsumował dla nas wakacje 2023 roku, zliczając wszystkie dane pogodowe. Co wyszło?

- Że czerwiec był bardzo przyjemnym miesiącem wakacji, a pozostałe były w zasadzie pod chmurami - mówi synoptyk.

W czerwcu mieliśmy 9 dni, w których pojawił się deszcz. Najwięcej napadało go 17 czerwca, aż 28 mm, czyli jakieś trzy duże wiadra wody na metr kwadratowy. W ciągu tych pozostałych 8 dni, w których pojawiał się deszcz, spadło łącznie jakieś 28-30 mm, czyli już stosunkowo niewiele.

- Średnia temperatura w czerwcu 2023 roku wyniosła w regionie koszalińskim 20 stopni, co jest w zasadzie normą. Najcieplejszy był 20 czerwca, kiedy termometry pokazały aż 31 stopni Celsjusza. Najchłodniej było 2 czerwca, tylko 14 stopni Celsjusza w ciągu dnia - podaje szczegółowe dane szef Calvusa.

Średnia temperatura w ciągu dnia w lipcu była dość wysoka, bo sięgnęła aż 23,2 stopnia Celsjusza. - To mocno powyżej normy - zauważa Ścibor. - Ale mimo tej dość wysokiej średniej, mieliśmy w lipcu aż 19 deszczowych dni - dodaje synoptyk. 29 lipca spadło 29 mm wody, a średnia opadów dla całego miesiąca to niecałe 100 mm. - Krótko mówiąc, tego dnia spadła 1/3 średniomiesięcznych opadów - obrazuje nasz rozmówca.

15 lipca był najcieplejszym dniem miesiąca, termometry pokazały wtedy aż 33 stopnie Celsjusza. Najchłodniejszy był 19 lipca, wtedy mieliśmy 17 stopni Celsjusza. Ciekawostka, choć wydaje nam się, że lipiec tego roku był koszmarnie mokry, ostatecznie spadło u nas deszczu tyle, ile zazwyczaj o tej porze roku nad Bałtykiem. Po prostu poprzednie lata mieliśmy bardzo suche i słoneczne, a teraz wróciliśmy do "normy"...

Sierpień był jednak rzeczywiście wyjątkowo mokry, a deszczu spadło w tym miesiącu w regionie koszalińskim znacznie więcej niż wynosi norma.

- 6 sierpnia padł rekord, spadły 44 mm wody, czyli, gdyby to zobrazować, blisko pięć wiader na metr kwadratowy powierzchni. To ponad połowa średniej miesięcznej. I to w ciągu jednego dnia - podkreśla Krzysztof Ścibor.

Sierpień był deszczowy przez 18 dni. Najcieplej było 15 dnia miesiąca, 31 stopni Celsjusza, najniższą temperaturę zanotowano 6 i 7 sierpnia: tylko 16 stopni Celsjusza.

Co dalej? - Do połowy września powinniśmy mieć jeszcze ładnie, ciepło, od 14 września znacznie się ochłodzi. Będzie już poniżej 20 stopni Celsjusza, popada też deszcz. Ale widać, że jeszcze przełom września i października może być ładny - kończy synoptyk.

Pogoda łaskawa dla wczasowiczów nad Bałtykiem. Na plaży w Mi...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera