Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na koniec stycznia i początek lutego 2023. Możliwy mróz, silny wiatr i burze śnieżne

OPRAC.: red
Prognoza pogody na koniec stycznia i początek lutego 2023
Prognoza pogody na koniec stycznia i początek lutego 2023 archiwum
Prognoza pogody w Polsce na ostatnie dni stycznia nie jest optymistyczna. Może powrócić mróz, silne opady śniegu, a nawet burze śnieżne, a wraz z nimi także groźny wiatr.

Piątek i sobota pod względem pogody będą jeszcze łaskawe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ifnormuje w swoim komunikacie, że nad Europą dominował będzie rozległy układ wysokiego ciśnienia, jedynie krańce północne oraz południe kontynentu znajdą się w zasięgu niżów oraz związanych z nimi frontów atmosferycznych. Polska będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. W północnej i centralnej części kraju zaznaczy się wpływ mało aktywnego, chłodnego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w starej masie powietrza polarnego.

W piątek będziemy mieli do czynienia z dużym zachmurzeniem, ale na Pomorzu możliwe są większe przejaśnienia. Mogą pojawić się już opady śniegu, na północnym zachodzie także deszczu ze śniegiem, a na wybrzeżu możliwy deszcz.

W górach, szczególnie w Sudetach miejscami może nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Sobota to już zachmurzenie duże, na północy z większymi przejaśnieniami. Za wyjątkiem północno-zachodniej części kraju wystąpią słabe opady śniegu; w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej do ok. 5 cm. Temperatura maksymalna od minus 1 do 2 st.C., na wybrzeżu ok. 4 st.C.; chłodniej na Suwalszczyźnie i w kotlinach sudeckich - ok. minus 3 st.C. oraz na Podhalu - ok. minus 5 st.C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, północny i północno-wschodni, na północy kraju stopniowo skręcający na zachodni.

Przełom stycznia i lutego może być jednak dużo bardziej uciążliwy pod względem pogody. Synoptycy przewidują, że w tym czasie w Polskę mogą uderzyć groźne wichury, opady śniegu i burze śnieżne. Prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h.

Najsilniej ma wiać nad samym morzem oraz górach. Również na nizinach nie można wykluczyć, że zostaną spełnione kryteria dla wichury - podają synoptycy na stronie fanipogody.pl. - Na Bałtyku porywy wiatru mogą przekraczać aż 100 km/h, powodując silny sztorm i stwarzając duże zagrożenie dla jednostek pływających - czytamy na stronie.

Kiedy nastąpią takie anomalia pogodowe musimy liczyć się z tym, że uszkodzeniu mogą nastąpić linie energetyczne, że wiele domów pozostanie bez prądu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera