Rusza trzecia edycja Akademii Sołtysa

  Rusza trzecia edycja Akademii Sołtysa

  Wioletta Mordasiewicz

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Rusza trzecia edycja Akademii Sołtysa

  ©Fot. Urząd Marszałkowski

  Trwają przygotowania do trzeciej już edycji Akademii Sołtysa. Inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego jest adresowana do liderów wsi. W tym roku Akademia Sołtysa, podobnie jak rok temu, zacznie się w listopadzie.
  Rusza trzecia edycja Akademii Sołtysa

  ©Fot. Urząd Marszałkowski

  Akademia Sołtysa to różne działania ukierunkowane na integrację i aktywizację obywatelską wiejskiej społeczności. Ma na celu rozwijanie inicjatyw lokalnych. Są to między innymi warsztaty, szkolenia i zajęcia np. z prawa dla sołtysów i osób angażujących się w rozwój wsi. Chodzi o to, by nauczyć ich skutecznego zarządzania wsią, pozyskiwania środków zewnętrznych na lokalne inicjatywy. Na spotkaniach z sołtysami podejmowano dotychczas różnorodną tematykę. Szkolono ich z zakresu funkcjonowania i wykorzystania funduszu sołeckiego. Zostali lepiej uświadomieni w kwestii m. in. zakresu zadań, które mogą być finansowane z funduszu, wyjaśniano im zasady tworzenia wniosku. Na spotkaniach mogli usłyszeć o roli mieszkańców oraz zebrań wiejskich i partnerstwa lokalnego, a także sposobach motywowania społeczności do działania na rzecz ogółu.

  - Zajęcia mają także przygotować sołtysów do rozwiązywania codziennych problemów, przed którymi stoją społeczności terenów wiejskich - mówi Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. - W trakcie zajęć i warsztatów sporo uwagi poświęcaliśmy rozwojowi kompetencji miękkich, takich jak choćby komunikatywność, radzenie sobie w sytuacjach stresowych czy kreatywność.

  Wicemarszałek w ubiegłym roku dzielił się swoimi doświadczeniami na spotkaniach z sołtysami w Myśliborzu i Międzyzdrojach. W ramach Akademii sołtysi i liderzy wiejscy poznawali zmieniające się prawo, by mieli aktualną wiedzę na tematy dotyczące m. in. możliwości pozyskania wsparcia finansowego z zewnątrz. Zajęcia Akademii Sołtysa w ub. roku odbywały się kolejno w 4 miejscowościach województwa. Lokalizacje wybrano w taki sposób, aby umożliwić uczestniczenie w spotkaniach jak największej liczbie osób. Pierwsze spotkanie, w listopadzie, odbyło się w Myśliborzu. Uczestniczyli w nim sołtysi z powiatów: myśliborskiego, choszczeńskiego, gryfińskiego i pyrzyckiego. W grudniu zorganizowano spotkanie dla uczestników z powiatów: białogardzkiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego i sławieńskiego w podmieleńskich Łazach, zaś do Międzyzdrojów zaproszeni zostali przede wszystkim liderzy wiejscy z powiatów: goleniowskiego, gryfickiego, kamieńskiego i łobeskiego. Ponadto w ostatnim miesiącu roku w Drawsku Pomorskim szkolono sołtysów z powiatów: drawskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama