MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pawie oko w hospicyjnym ogrodzie. To projekt młodzieży z Bonina

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu w Boninie przygotowali projekt i posadzili kwiaty. Wiosną rośliny będą podziękowaniem dla darczyńców.
Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu w Boninie przygotowali projekt i posadzili kwiaty. Wiosną rośliny będą podziękowaniem dla darczyńców. Radek Koleśnik
We wtorek w ogrodzie Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie zainaugurowana została akcja „Pola Nadziei”. Uczniowie z Bonina, w ramach praktyk zawodowych, zaprojektowali i wykonali wyjątkową rabatę.

- Wszystko zostało przemyślane w najdrobniejszym szczególe. Wysokość kwiatów i ich kolory, by rabata była widoczna z okien i wiosną cieszyła oczy naszych pacjentów - podkreśla Teresa Krysztofiak, koordynatorka hospicyjnego wolontariatu.

Rabata powstała w ramach akcji „Pola Nadziei”. Jej celem jest propagowanie idei opieki paliatywnej oraz wolontariatu. Uwrażliwia ona społeczeństwo na problemy ludzi chorych i cierpiących. Jesienią wolontariusze sadzą cebulki żonkili. Wiosną organizują zbiórki pieniędzy na rzecz hospicjów, a darczyńcom wręczają żonkile.

Rabata, która wyznaczona została w centrum hospicyjnego ogrodu przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80, została zaprojektowana na wzór pawiego oka. To motyw, po który chętnie sięgają projektanci wnętrz. Od setek lat kojarzony jest z majestatycznym pięknem i królewskim stylem. Teraz również z pomocą i hospicyjną ideą. Pawie oko powstało z około 3 tys. cebul kwiatów. Projekt i wykonanie to dzieło młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie.

- Pomysł przyjęliśmy z wielkim entuzjazmem. Rabatę tworzymy z roślin cebulowych, kwitnących wiosną. Dominować będą oczywiście żonkile – mówi Magdalena Bielecka, nauczycielka ZSCKR w Boninie. - Cel akcji jest szczytny, dlatego każdego roku z radością się do niej przyłączamy. Dziś pracujemy w ramach zajęć praktycznych, ale nasi uczniowie pomagają w pielęgnacji ogrodu przez cały rok. Praca wolontaryjna daje im wielką satysfakcję, a jednocześnie pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe, niezbędne na rynku pracy.

- Fantastycznie jest mieć przyjaciół, pomocników, którzy pomagają dbać o ogród – podkreśla Grażyna Zięba, dyrektor Hospicyjnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Koszalinie. – Gdy żonkile zakwitną, będziemy je wręczać darczyńcom, którzy zechcą wesprzeć hospicjum. Akcja jest też okazją, by promować ideę opieki hospicyjnej i mówić o opiece paliatywnej.
Co ważne, na terenie Koszalina Pól Nadziei jest mnóstwo. Tworzą je szkoły, przedszkola, zakłady pracy. Wiosną przekażą żonkile kwestującym wolontariuszom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo