Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasjonaci z Sianowa przypomnieli o naszych zrywach narodowych

Łukasz Gładysiak
Projekt „Podążaj śladem historii” był trzecim, dofinansowanym przez NIW, jakie zrealizowało sianowskie Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia.
Projekt „Podążaj śladem historii” był trzecim, dofinansowanym przez NIW, jakie zrealizowało sianowskie Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia. Fot. Rekografia.pl
Powstanie Wielkopolskie, Warszawskie i Poznański Czerwiec - przez cały ubiegły rok to właśnie o tych wydarzeniach w regionie było głośno. Wszystko za sprawą projektu grantowego sianowskiego SH Pochodnia.

Zobacz także: Inscenizacja historyczna w Sianowie

O rozbudowanych działaniach dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego w Sianowie niejednokrotnie mówiono w całej Polsce. To właśnie tutaj, od kilku lat, 1 sierpnia organizowane są widowiskowe inscenizacje historyczne, w roku szkolnym, o walkach o stolicę w 1944 r. regularnie przypominają edukatorzy.

W 2021 r. zajmujące się większością działań promujących historię na terenie gminy, Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia wykonało kolejny krok by przybliżyć mieszkańcom i gościom regionu ważne wydarzenia z przeszłości naszej ojczyzny. - Korzystając z możliwości, jakie dał nam przyznany w ubiegłym roku grant z Narodowego Instytutu Wolności, rozszerzyliśmy obszar zainteresowań nie na jedno, jak do tej pory, lecz trzy powstania - opowiada „Głosowi” Mikołaj Klorek, historyk wojskowości i członek sianowskiej Pochodni. Pasjonaci historii sięgnęli zatem nie tylko do 1944 r., ale także trwającego w latach 1918-1919 Powstania Wielkopolskiego i wydarzeń tzw. Poznańskiego Czerwca 1956 r. - pierwszego, otwartego wystąpienia Polaków przeciwko władzom komunistycznym.

Ważnym elementem projektu zatytułowanego „Podążaj śladem historii”, realizowanego w ścisłej współpracy z Gminą Sianów oraz tamtejszym Studio Historycznym Huzar, stało się stworzenie witryny internetowej powstania18-44-56.pl. - Opublikowaliśmy w niej szereg artykułów dotyczących wybranych, naszym zdaniem interesujących i często mało znanych epizodów ze wspomnianych zrywów. Znalazły się tam też biogramy kluczowych postaci, fotografie z epoki, szczegółowe kalendaria oraz zbiór łatwych do przyswojenia ciekawostek - wylicza nasz rozmówca. Wszystkie treści zamieszczone na stronie są bezpłatne. Ta część grantowego projektu powstawała przy współpracy ze specjalistami z Polski, w tymMuzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie czy Fundacją Rozwoju Regionalnego Bielik ze Szczecina - znanych w kraju organizacji w nowoczesny sposób opowiadających o przeszłości. W oparciu o witrynę, w grudniu światło dzienne ujrzał także darmowy, drukowany „Powstania 18-44-56 Magazyn” - publikacja, która właśnie kolportowana jest m.in. do szkół Gminy Sianów oraz instytucji zajmujących się szeroko rozumianą nauką i kulturą.

Korzystając z dotacji, w gminie Sianów zorganizowane zostały w 2021 r., cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności wydarzenia plenerowe, opowiadające o opisywanych zrywach narodowych. 1 sierpnia w Sianowie, dokładnie w dniu 77. rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, trwała historyczna gra miejska „Przed godziną W”, a wczesnym wieczorem - inscenizacja batalistyczna „Obrona cmentarzy wolskich”. We wrześniu z Mokrego wyruszył rajd pieszy „Śladami Skautów Wielkopolskich”, przybliżający udział młodego pokolenia w bojach o niepodległą Polskę krótko po zakończeniu I wojny światowej, a miesiąc później rekonstruktorzy powrócili do Sianowa z grą „O wolność i chleb! Poznański Czerwiec 1956”. W ramach grantu powstał także cykl filmów edukacyjnych.

Projekt „Podążaj śladem historii” finansowany był z funduszy otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Warto zaznaczyć, że realizator grantu - Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia z siedzibą w Sianowie, w ciągu 4 lat funkcjonowania, po dofinansowanie z NIW sięgnęło już trzy razy, co daje mu wiodącą w tej kwestii pozycję w całym województwie zachodniopomorskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo