MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki, które zostały po wizycie Jana Pawła II [wideo]

Piotr Polechoński
Radek Koleśnik
- To ten sam ołtarz, przy którym 1 czerwca 1991 roku w Koszalinie mszę świętą odprawił Jan Paweł II. Brakuje tylko historycznego kielicha - mówi ksiądz Piotr Zieliński, wikary w koszalińskiej parafii Ducha Świętego.

Gdzie jest kielich, który używał Jan Paweł II w trakcie mszy świętej w Koszalinie w 1991 roku? Nie wiadomo. W ostatnich dniach, przed zbliżającą się kanonizacją papieża i rocznicą koszalińskiej pielgrzymki, próbowano go odszukać. Bez rezultatu.

Ostatni raz kielich był widziany w dłoniach polskiego papieża, gdy 1 czerwca 1991 roku odprawił mszę świętą, na terenie koszalińskiej parafii Ducha Świętego. Świadków było wielu, bo tego dnia z Janem Pawłem II spotkało się ponad 300 tysięcy wiernych.

- Od tamtej pory nikt publicznie kielicha nie widział. Teraz, przed uroczystościami kanonizacyjnymi i rocznicą pobytu papieża w Koszalinie, zaczęliśmy pytać, szukać, ale jak na razie bez efektu. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, gdzie on może być - mówi ksiądz Piotr Zieliński z koszalińskiej parafii Ducha Świętego. - W parafii został ołtarz, przy którym Ojciec Święty odprawił mszę, drewniany krzyż, który stał tuż przy ołtarzu i który niesiono na czele mszalnej procesji, lichtarze na świece, a nawet zielony ornat, w który wtedy ubrany był papież. Brakuje tylko kielicha - dodaje duchowny.

Sam kielich był szczególny: był to dar dla papieża od księży z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Była to wierna kopia dwunastowiecznego kielicha Dąbrówki. Ten aktualnie przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Co się mogło stać z jego koszalińską wersją? Możliwości jest kilka.

- Na pewno nikt go celowo nie ukrył lub ukradł - śmieje się ksiądz Piotr. - Albo więc wziął go ze sobą sam Ojciec Święty i być może, że ofiarował komuś podczas jednej ze swoich pielgrzymek, albo może stoi gdzieś w Watykanie. Ale bardziej prawdopodobne jest to, że został on w Koszalinie i zwyczajnie gdzieś się zapodział. Może jest w którejś parafii, w którymś w kościele? Znając życie, tak to właśnie mogło być. Ktoś przed laty postawił go gdzieś, może wśród innych naczyń liturgicznych i o tym zapomniał. A może stoi gdzieś w Seminarium Duchownym? - zastanawia się ksiądz. Bardzo liczy na to, że kielich w najbliższych dniach się jednak znajdzie. - Szukamy, pytamy, może się uda. Bardzo byśmy chcieli, aby jeszcze przed przed 1 czerwca to historyczne naczynie się odnalazło i aby choć na czas rocznicowych uroczystości kielich wrócił do naszej parafii i stanął na tym samym ołtarzu, na którym 23 lata temu stał przed Janem Pawłem II. To byłby piękny symbol - dodaje.

Ołtarz, papieski krzyż i lichtarze 1 czerwca będzie można zobaczyć w holu Katolickiej Szkoły Podstawowej, znajdującej się na terenie parafii, gdzie powstanie tymczasowe muzeum związane z pobytem Jana Pawła II w Koszalinie. Jego wizytę w Koszalinie upamiętni też tablica z wizerunkiem charakterystycznego, drewnianego dużego ołtarza, który w czasie historycznej mszy stanął na placu, przed kościołem, a która zwiśnie na szkolnej ścianie. Zostanie ona odsłonięta 1 czerwca.Tego dnia w parafialnym kościele zostanie odprawiona uroczysta msza święta (niewykluczone, że będzie w niej uczestniczył kardynał Stanisław Dziwisz), a do parafii trafią relikwie wtedy już świętego Jana Pawła II (ampułka z krwią).

Ołtarz specjalnie na wizytę papieża zaprojektował go Andrzej Lorek i przez następne lata często był wykorzystywany przy różnych, religijnych uroczystościach, między innymi jako część ostatniej stacji w trakcie procesji Bożego Ciała. Krzyż i stojące na ołtarzu dwa lichtarze też były świadkiem odprawienia mszy świętej w Koszalinie przez Jana Pawła II. - Stojący obok krzyż przez jakiś czas stał przy ołtarzu w naszym kościele, a lichtarzy początkowo było cztery, ale dwa się niestety stłukły - dodaje duchowny.

Kanonizacja z "Głosem"
Uwaga, Czytelnicy! Już od najbliższego poniedziałku ruszamy z publikacjami o Janie Pawle II, a 22 kwietnia wraz z "Głosem" ukaże się specjalny, papieski dodatek, w którym znajdziecie szereg ciekawych publikacji o polskim papieżu i jego związkach z naszym regionem. Dzień później z naszą gazetą trafi do Was zdjęcie polskiego papieża, a w czwartek, 24 kwietnia, razem z "Głosem" będzie można kupić książkę "Jan Paweł II w anegdotach". Dzień przed kanonizacją, w sobotę 26 kwietnia, nasi Czytelnicy będą mogli nabyć "Głos" wraz z medalikiem z wizerunkiem papieża Polaka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!