Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne zainteresowanie paszportami w regionie. W tym roku złożono ponad 24 tys. wniosków

Joanna Boroń
Joanna Boroń
W październiku 2023 otwarto punkt paszportowy w Kołobrzegu.
W październiku 2023 otwarto punkt paszportowy w Kołobrzegu. Radosław Brzostek
Od początku roku we wszystkich 10 punktach paszportowych: Szczecinie, Koszalinie, Gryficach, Kołobrzegu, Łobzie, Myśliborzu, Świnoujściu, Stargardzie, Szczecinku i Wałczu, mieszkańcy regionu złożyli 24,5 tys. wniosków o paszport. Przyczyniły się do tego też paszportowe soboty. Najbliższa już 20 kwietnia.

W naszym województwie wniosek o nowy paszport lub wymianę starego można przeprowadzić w 10 punktach: Szczecinie, Koszalinie, Gryficach, Kołobrzegu, Łobzie, Myśliborzu, Świnoujściu, Stargardzie, Szczecinku i Wałczu.

- Najwięcej osób sprawy paszportowe załatwia w Szczecinie – ponad 12 tys. klientów złożyło wnioski, a 11,5 tys. odebrało paszporty. W Delegaturze ZUW w Koszalinie przyjęliśmy w tym czasie 3379 wniosków o paszport i wydaliśmy 3393 gotowe dokumenty. W punkcie w Kołobrzegu przyjęliśmy 1613 wniosków, wydaliśmy 1443 paszporty, w Szczecinku przyjęliśmy blisko 1200 wniosków i wydaliśmy 1157 dokumentów, w Wałczu o paszport wnioskowało 667 osób, wydaliśmy 628 gotowych dokumentów - wymienia Piotr Pieleszek z biura prasowego wojewody.

W całym regionie blisko 1100 osób skorzystało z możliwości złożenia drogą elektroniczną wniosku o paszport dla dziecka do 12 roku życia.

- Widzimy coraz większe zainteresowanie wyrobieniem paszportu, dlatego pracujemy również w wybrane soboty. Na najbliższe soboty paszportowe zapraszamy 20 kwietnia i 18 maja do ZUW w Szczecinie oraz Delegatury ZUW w Koszalinie - mówi Piotr Pieleszek.

Czego potrzebujemy, by wyrobić paszport?
Do wyrobienia paszportu nie potrzebujemy żadnych wniosków. Dane podajemy urzędnikowi przy okienku. Pamiętajmy, aby mieć ze sobą ważny, dotychczasowy paszport lub dowód osobisty, kolorową fotografię o wymiarach 3,5x4,5 cm oraz dowód opłaty (zapłacić możemy w kasie urzędu).

Ile zapłacimy za wydanie dokumentu?
Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. 50-procentowe ulgi przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Za paszport nie płacą osoby, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat.

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument zawiera. Paszporty produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera