Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź grób polskiego Nelsona

(mmb)
Od niedawna miejsce, gdzie spoczął admirał Arendt Dickman, oznacza w świątyni specjalna tablica.
Od niedawna miejsce, gdzie spoczął admirał Arendt Dickman, oznacza w świątyni specjalna tablica.
Tajemnice Bazyliki Mariackiej w Gdańsku (5) Był admirałem, zginął podczas bitwy morskiej ze Szwedami pod OIiwą jesienią 1627 roku. Armatnia kula roztrzaskała mu obie nogi. Arendt Dickman leży od tamtej pory pod posadzką Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
Odwiedź grób polskiego Nelsona

Urodził się w 1572 roku w Delft w Holandii i do Gdańska przybył gdy miał 36 lat. Był kupcem i kapitanem statku, cieszył się w mieście opinią doświadczonego żeglarza. W 1626 roku, już jako pięćdziesięciolatek, dał się zwerbować urzędnikom polskiego króla do polskiej floty królewskiej. Jej dowódcą był właściwie tylko przez cztery dni. Funkcję admirała objął 24 listopada 1627 roku w zastępstwie Wilhelma Appelmana, który rozchorował się i nie mógł dowodzić w planowanej bitwie ze Szwedami blokującymi swoimi okrętami Gdańsk.

Dickman podjął się tego. O świcie 28 listopada 1627 roku wyprowadził z portu 10 polskich jednostek z 390 marynarzami i 770 żołnierzami piechoty morskiej. Szwedzi mieli pod tylko 6 okrętów, ale lepszych, bo większość polskiej floty stanowiły zwykłe statki kupieckie, uzbrojone w działa.

O wyniku bitwy zadecydował kunszt żeglarski Dickmana. Wykorzystał, że Szwedzi musieli płynąć pod wiatr. Polacy wbili się między ich okręty i śmiałym abordażem zdobyli największy z nich, "Tigern" zabijając szwedzkiego admirała. Niestety, gdy Dickman był już na zdobytym "Tigernie", przypadkowa kula zgruchotała mu obie nogi. Tak jak dwa wieki później Nelson, wygrał bitwę, ale w niej zginął.

4 grudnia uroczyście pochowano go w bazylice. Przed trumną pędzono związanych szwedzkich jeńców. Od niedawna miejsce, gdzie spoczął, oznacza w świątyni specjalna tablica.

Koszt remontu to 4 mln euro, z czego 85 procent to grant z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tworzonego przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein, realizowany w ramach priorytetu Ochrona Kulturowego Dziedzictwa Europejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!