Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddział Onkologii i Chemioterapii w szpitalu w Koszalinie po remoncie. Prace kosztowały 13 mln zł [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 12 lat
Koszaliński Szpital Wojewódzki za 13 milionów wyremontował Oddział Onkologii i Chemioterapii. To oznacza lepsze warunki dla chorych, których niestety przybywa.

W poniedziałek zaprezentowano po remoncie Oddział Onkologii i Chemioterapii. Szpital sięgnął po specjalną pulę unijnych środków dedykowanych działaniom naprawczym wynikającym z pandemii COViD-19, co więcej, z tych środków sfinansowano całość inwestycji.

- Ktoś powie, co ma wspólnego onkologia z koronawirusem - mówił podczas uroczystego otwarcia oddziału Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

- Nie trzeba jednak być lekarzem, by zauważyć dramatyczny przyrost zachorowań na choroby onkologiczne. Cieszymy się, że dzięki tym funduszom udało nam się stworzyć tu w Koszalinie nowoczesne i komfortowe warunki dla chorych. I zapewniam, że to nie koniec naszych inwestycji w koszaliński szpital.

Doktor Hanna Symonowicz, koordynator oddziału, nie kryła radości, mówiła, że dla pacjentów i personelu to wielkie wydarzenie, bo warunki na oddziale były naprawdę trudne: - To, co jest dla pacjentów onkologicznych bardzo ważne, to izolatki i separatki z prawdziwego zdarzenia, które są przeznaczone dla pacjentów w ciężkim stanie. Wszystkie pokoje są wyposażone w indywidualne łazienki, wcześniej pacjenci korzystali ze wspólnych sanitariatów. Udało się też wygospodarować gabinet dla psychologa.

Modernizacja oddziału poprawiła nie tylko stan techniczny pomieszczeń, także umożliwiła zagospodarowanie niewykorzystanej dotąd przestrzeni, m.in. część poddasza. Do wyremontowanego oddziału zakupiony został sprzęt medyczny, m.in. aparaty EKG, defibrylator, inhalatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry, wózki inwalidzkie, szafki przyłóżkowe, rowery rehabilitacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Na Oddziale Onkologii i Chemioterapii są obecnie 23 łóżka dla pacjentów, było ich ponad 30. Jednak dziś większość zgodnie z najnowszymi standardami leczona jest ambulatoryjnie, bez konieczności zostawania na oddziale.

W zeszłym roku przez oddział przewinęło się 3600 pacjentów. Oddział Dzienny Chemioterapii przyjął 6928 leczonych, a Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej - 2722. To sprawia, że pacjenci onkologiczni są największą grupą chorych trafiających do szpitala.

Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. W latach 2017-2019 były przyczyną 22,3% ogółu zgonów mieszkańców województwa. Specjaliści nie mają wątpliwości - chorych z nowotworami będzie przybywać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera