Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe specjalności na Politechnice Koszalińskiej. Po tym pewne zatrudnienie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Projektowanie maszyn i urządzeń dla branży morskiej energetyki wiatrowej to specjalność, która utworzona zostanie na kierunku mechanika i budowa maszyn (Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, studia I stopnia)
Projektowanie maszyn i urządzeń dla branży morskiej energetyki wiatrowej to specjalność, która utworzona zostanie na kierunku mechanika i budowa maszyn (Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, studia I stopnia) archiwum
Morska energetyka wiatrowa i energetyka jądrowa to nowe specjalności, które będą mogli wybrać studenci Politechniki Koszalińskiej. Fachowcy z tych dziedzin będą wkrótce niezbędni.

Inwestycje w odnawialne i ekologiczne źródła energii w naszym regionie nabierają rozpędu, a co za tym idzie, potrzebne są wykształcone w tym zakresie kadry.

- Decyzje o budowie morskich farm wiatrowych na Ławicy Słupskiej i Środkowej o mocy ponad 30 GW, fabryki generatorów wiatrowych w Szczecinie, portu serwisowego w Ustce, terminala instalacyjnego farm wiatrowych w Świnoujściu, systemów wytwarzania „zielonego” wodoru i mnóstwo innych pokazują, że ta przyszłość, czyli energetyka zeroemisyjna, jest już bardzo bliska - wyjaśnia dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor uczelni.

Dlatego koszalińska uczelnia chce kształcić specjalistów w tych dziedzinach. Projektowanie maszyn i urządzeń dla branży morskiej energetyki wiatrowej to specjalność, która utworzona zostanie na kierunku mechanika i budowa maszyn (Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, studia I stopnia). Studenci uczyć się będą między innymi projektowania elementów konstrukcyjnych turbin wiatrowych. Nie zabraknie też nauki o materiałach konstrukcyjnych dla turbin wiatrowych i innych rozwiązaniach inżynierskich mogących przysłużyć się rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej.

Na tym samym wydziale powstaną kolejne dwie specjalności: morska energetyka wiatrowa oraz energetyka jądrowa. Czego studenci będą uczyć się w ich ramach? Poznają choćby aerodynamikę łopat turbin wiatrowych, eksploatację elektrowni wiatrowych, a także zapoznają się z diagnostyką maszyn i urządzeń morskiej energetyki wiatrowej. Druga specjalność to nauka m.in. o bezpieczeństwie w elektrowni jądrowej, jej budowie i eksploatacji, o aspektach prawnych stosowania energetyki jądrowej, o maszynach i urządzeniach używanych w przemyśle jądrowym. Przypomnijmy, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma rozpocząć się w 2026 roku, a działać ma ona od 2033 roku.

Jak zaznaczają władze uczelni, projektowanie maszyn i urządzeń dla branży morskiej energetyki wiatrowej (kierunek mechanika i budowa maszyn) będą mogły wybrać osoby, które rozpoczęły studia w roku akademickim 2021/2022 i później. Na nowe specjalności na kierunku energetyka (morska energetyka wiatrowa i energetyka jądrowa) będą mogli zdecydować się nowi studenci.

- Na szczeblu rządowym toczą się zaawansowane rozmowy w sprawie systemowego wsparcia dla konsorcjum uczelni, które w projekcie morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej biorą udział, bo przecież nie tylko Politechnika Koszalińska jest w to zaangażowana - powiedział „Głosowi” dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i prorektor ds. kształcenia. - To ma być kompleksowe wsparcie. Za miesiąc, dwa powinniśmy mieć więcej szczegółów na ten temat.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera