MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe rozdanie w Programie Społecznik. Aktywizacja lokalnych społeczności

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Poznaliśmy wyniki I naboru wniosków na rok 2023 w ramach Programu Społecznik 2022-2024. Kilkaset stowarzyszeń i środowisk lokalnych będzie mogło dzięki dofinansowaniu zorganizować wiele imprez i wydarzeń. Łączny tegoroczny budżet Programu to blisko 3 miliony złotych.

Mikrodotacje na poziomie od 3900 do 5000 złotych przyznawane są na terenie naszego województwa od 2017 roku. Celem programu jest rozwijanie tożsamości regionalnej Pomorza Zachodniego oraz wzmacnianie więzi społecznych i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w społecznościach lokalnych. W tym roku na liście dotowanych projektów znalazły się m.in. Ekologiczny Dzień Dziecka organizowany przez harcerzy z Kołobrzegu, turnieje sportowe organizowane przez szereg stowarzyszeń (np. Bobolicki Turniej Judo), Integracyjne zakończenie roku szkolnego dla uchodźców z Ukrainy w Białym Borze, czy rewitalizacja zapomnianych miejsc w ramach inicjatywy Ławeczka Pamięci, którymi zajmuje się Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne Tempelburg z Czaplinka.

- To prosty, łatwy do napisania i zrealizowania program - powiedział nam Andrzej Stolarski, prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Bielicach. - Dla małych stowarzyszeń, dla społeczników, którzy rzeczywiście chcą zrobić coś fajnego dla lokalnej społeczności, jest cennym wsparciem. Duże programy, gdzie można starać się o znacznie wyższe pieniądze (np. z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich), są skomplikowane, a przy tym obarczone ryzykiem. Bo gdyby coś nie wypaliło, można zbankrutować. Na Społeczniku nikt nie zarabia. Liczy się twój pomysł i to, co chcesz zrobić dla ludzi - dodał. OSP w tym roku, dzięki wsparciu z Programu, planuje kolejne spotkania pokoleń, czy spotkanie z muzyką nad Jeziorem Parnowskim.

W podobnym tonie wypowiada się Beata Klepuszewska z Koła Gospodyń Wiejskich Gościnianki, których projekt został zakwalifikowany do tegorocznej edycji Programu Społecznik. - Ten program daje sporo możliwości, ale też motywuje do dalszych działań. Jak tylko zrealizujemy jeden pomysł, od razu bierzemy się za drugi i piszemy wnioski o dofinansowanie. Aktywizujemy niewielką społeczność. Wiadomo, zasięg naszego działania nie jest duży, nie robimy też imprez masowych, ale na gruncie lokalnym, na nasze potrzeby wsparcie w ramach Programu Społecznik nam wystarcza - podsumowała. Pomysł Gościnianek to wyjazdowe szkolenia na temat tworzenia produktów lokalnych z zasobów dostępnych w gminie Karlino oraz organizacja warsztatów: serowarskich, dotyczących tworzenia produktów ekologicznych oraz związanych międzykulturową wymianą kulinarną.

Program Społecznik realizowany jest przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. na mocy umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera