Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można pomóc uzależnionym od dopalaczy NASZA AKCJA

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
Akcja Głosu Pomorza "STOP Dopalaczom"
Akcja Głosu Pomorza "STOP Dopalaczom" Archiwum
Rodzice i opiekunowie młodych ludzi zażywających dopalacze często czują się bezsilni. Eksperci GIS podpowiadają, jakie kroki mogą podjąć.

Młodych osób zażywających dopalacze jest coraz więcej. Jeszcze w 2014 roku w całej Polsce zatruć tymi substancjami było ponad 2,5 tys., a w tym już szpitale przyjęły i ratowały życie prawie 6 200 osobom po dopalaczach. Główny Inspektorat Sanitarny podpowiada, jak im pomóc.

Gdzie mogę się zgłosić, jeśli ja bądź ktoś z moich bliskich jest uzależniony od dopalaczy?

Musisz się zgłosić do najbliższej poradni leczenia uzależnień. Bazę takich placówek możesz uzyskać, dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii 800 060 800 lub wchodząc na stronę internetową www.narkomania.org.pl.

Jak pomóc osobie, która bierze dopalacze?

Może jej pomóc tylko specjalista zajmujący się leczeniem uzależnień oraz rodzina i przyjaciele, którzy będą wspierali chorego. Dlatego, jeśli ktoś z twojego otoczenia ma ten problem, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest przekonanie go, żeby zwrócił się po pomoc do specjalisty oraz do rodziny. Osoba uzależniona jest w stanie wciągnąć w nałóg swoich znajomych. Może to grozić także tobie.

Moje dorosłe dziecko jest uzależnione i nie chce się leczyć. Nie mam już siły.

W przypadku walki o osobę dorosłą, kiedy nie można zmusić jej do leczenia, sytuacja rzeczywiście może wydawać się trudna. A jednak dopóki dziecko żyje, dopóty jest nadzieja, że wyjdzie z nałogu - ale może się tak stać tylko wtedy, gdy będzie czuło zdecydowany sprzeciw całej rodziny wobec narkotyków. Dlatego warto pójść na terapię dla osób współuzależnionych. Warto też skontaktować się z poradniami profilaktycznymi, gdzie można nauczyć się, jak zmotywować dziecko do podjęcia leczenia, a przede wszystkim zadbać o siebie, wzmocnić swoją psychikę, nabrać siły i pewności.Proszę o informację odnośnie kierowania na leczenie osoby nieletniej.

Artykuł 30 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii umożliwia skierowanie osoby uzależnionej od środków psychoaktywnych (w tym dopalaczy), która nie ukończyła 18. roku życia, na przymusowe leczenie i rehabilitację.

Stosowny wniosek do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy, może skierować przedstawiciel ustawowy, krewny w linii prostej, rodzeństwo bądź faktyczny opiekun. Czas przymusowego leczenia i rehabilitacji nie jest nigdzie określany z góry, przy czym nie może być on dłuższy niż dwa lata.

W przypadku osiągnięcia przez osobę uzależnioną pełnoletności przed ukończeniem leczenia i rehabilitacji, sąd może je przedłużyć na czas niezbędny do osiągnięcia celu leczenia i rehabilitacji, jednakże łącznie nie dłużej niż do dwóch lat.

Jak pomóc osobie bezpośrednio po zażyciu dopalaczy?

Zadzwonić na pogotowie pod numer 112 lub 999, zachować opakowanie po dopalaczu w celu łatwiejszej akcji ratowniczej, nie używać żadnych leków do przybycia lekarza.

„Głos” wraz z samorządami z Pomorza prowadzi akcję Stop dopalaczom. Codziennie informujemy, czym są te środki i czym grozi ich zażywanie, bo dopalacze to plaga ostatnich miesięcy. Są tanie i łatwo dostępne, a walka z nimi jest wyjątkowo trudna.
Wkrótce do szkół naszych partnerów trafi komiks „Mocarz” Wojciecha Stefańca, który bardzo sugestywnie pokazuje, co dzieje się z organizmem człowieka po dopalaczach.

Zobacz nasz serwis specjalny STOP DOPALACZOM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Można pomóc uzależnionym od dopalaczy NASZA AKCJA - Głos Pomorza