MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i Film w Koszalinie. Filmy, z których biją młodość i prawda [wideo]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W jury konkursu pełnometrażowych debiutów fabularnych zasiądzie między innymi aktorka Agnieszka Grochowska
W jury konkursu pełnometrażowych debiutów fabularnych zasiądzie między innymi aktorka Agnieszka Grochowska Fot. Mat. prasowe/w. Szepel
Zaczęło się odliczanie do 35. edycji festiwalu „Młodzi i Film”. Chętnych, by pokazać się w Koszalinie, było rekordowo wielu.

- Zaledwie kilka dni temu zakończyliśmy bardzo intensywne obchody 750-lecia miasta, a już 20 czerwca rozpocznie się święto młodego kina - podkreśla prezydent Koszalina Piotr Jedlińki. - Po raz 35. zapraszamy na Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

W tym roku padł rekord zgłoszeń - do selekcji przysłano 25 filmów pełnometrażowych i 176 filmów krótkometrażowych. - Do części konkursowej festiwalu zakwalifikowaliśmy 13 debiutów pełnometrażowych i niemal 60 krótkometrażowych w trzech kategoriach - wylicza Janusz Kijowski, dyrektor programowy MiF-u, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Debiutantów oceni jury, które przyzna Jantary, w tym tę najważniejszą statuetkę - Wielkiego Jantara za pełnometrażowy debiut fabularny, do której dołączony będzie czek na 20 tys. zł. Jury konkursu pełnometrażowych debiutów przewodniczyć będzie Feliks Falk, autorów krótszych form ocenią jurorzy pod przewodnictwem Kingi Dębskiej.

A co na ekranie? Pełnometrażowe debiuty to: „Baby Bump”, „Chemia”, „Córki dancingu”, „Czerwony Pająk”, „Hel”, „Intruz”, „Klezmer”, „Na Granicy”, „Nowy Świat”, „Performer”, „Znam kogoś, kto cię szuka”, „Zud”, „Żyć nie umierać”. Po każdym seansie z twórcami pokazywanych filmów będzie się można spotkać podczas dyskusji „Szczerość za szczerość”. A tak... szczerze, jakie jest nasze młode kino? - Żyjemy na przełomie epok. W tegorocznych festiwalowych debiutach to „pomiędzy” jest bardzo wyraźne - mówi Janusz Kijowski. - Debiuty fabularne są odzwierciedleniem tego, jak zachwyciliśmy się ciepłą wodą w kranie, radości z nowej pływalni, galerii, z tego całego glamouru. W krótkometrażowych filmach dokumentalnych pokazano Polskę ludzi zawiedzionych, trochę wykluczonych. Polskę z jej bałaganem i brudem - opisuje.

To dwa skrajnie różne spojrzenia. - Sens istnienia festiwalu polega na obserwacji. Na ekranie zauważymy różne rzeczywistości. Obie nasze, obie prawdziwe. Nie można zaprzeczyć sukcesowi Polski ostatnich lat, podobnie jak nie można zamknąć oczu na ludzi zawiedzionych. Który z tych obrazów jest bliższy naszej prawdzie? Warto zobaczyć filmy i odpowiedzieć sobie na to pytanie samemu - zachęca Kijowski.

Festiwal prezentuje młode polskie kino, ale też, poza konkursem, przegląd najlepszych światowych debiutów. Będzie można zobaczyć m.in.: dramat wojenny „Syn Szawła” i horror „Widzę, widzę”.

- MiF to też magiczna scena muzyczna w Minibrowarze Kowal - akcentuje Paweł Strojek, dyrektor festiwalu. - Zagrają między innymi Kim Nowak, L.U.C, Mary Komasa i Smolik.

Młodzi i Film: film, muzyka, fotografia [zdjęcia]

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!