Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i Film w Koszalinie. Filmy, koncerty, wystawy od poniedziałku

Joanna Krężelewska
Młodzi i Film w Koszalinie to także wystawy fotograficzne. Będzie można tam zobaczyć prace Karola Wysmyka.
Młodzi i Film w Koszalinie to także wystawy fotograficzne. Będzie można tam zobaczyć prace Karola Wysmyka.
W poniedziałek w Koszalinie rozpocznie się 33. Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Przez sześć dni będzie można zobaczyć kilkadziesiąt produkcji filmowych, będą też koncerty, wystawy, dyskusje.

Jakub Gierszał, Katarzyna Maciąg, Małgorzata Pieczyńska, Bożena Dykiel - to tylko część artystów, których będzie można spotkać i posłuchać w Koszalinie. A skoro nagromadzenie aktorów na metr kwadratowy powierzchni miasta nagle wzrasta, oznacza to jedno - rozpoczyna się Festiwal Debiutów Filmowych, czyli wielkie święto kinomaniaków, ale też i melomanów. Dziś przedstawiamy festiwalowe atrakcje na najbliższe dni. A będzie ich sporo!

W poniedziałek na godz. 19 zaplanowano w kinie Kryterium galę otwarcia MiF-u. Dla publiczności zaśpiewa Karolina Czarnecka, która podbiła internet piosenką "Hera, koka, hasz, LSD". Zaśpiewała ją na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. O godz. 20.30 będzie można zobaczyć film "Miłość" w reżyserii Filipa Dzierżawskiego.

We wtorek rozpoczną się projekcie konkursowe i pokazy towarzyszące. I tak w kinie Kryterium blok filmów krótkometrażowych rozpocznie się o godz. 10, 14 i 18.15. W ramach konkursu pełnometrażowego będzie można zobaczyć filmy: "Wybraniec" (godz. 12) i "Hardkor Disko" (godz. 16).
Na godz. 20.30 zaplanowano "Rozkwitające", czyli debiut zagraniczny. Po każdej projekcji filmu konkursowego w Clubie 105 (wejście z holu kina Kryterium) widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z twórcami w ramach cyklu "Szczerość za szczerość". Będzie tak codziennie.
O godz. 18.30 w Galerii

Bałtyckiej rozpocznie się wernisaż wystawy "Cichogłośno".

Filmy będzie też można oglądać w kinie Alternatywa (budynek Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, pl. Polonii 1). O godz. 11 - "Cała zima bez ognia" (sekcja: Filmy jurorów), o godz. 13 - "Chce się żyć", o godz. 16.15 - "Rybaczymy", o godz. 18 - "Zmory", o godz. 20.30 - "Bilet na Księżyc". O godz. 14.30 będzie można wysłuchać wykładu operatorskiego Pawła Dyllusa. Będzie on dotyczył techniki realizacji zdjęć i ich roli w budowaniu narracji filmowej w filmie "Chce się żyć".

Wieczorem w klubie festiwalowym, który działać będzie w Teatrze Variete Muza, pierwsze z cyklu spotkań "Zawód: aktor". Spotkanie z Januszem Chabiorem oraz Karoliną Czarnecką poprowadzi Maciek Buchwald. Wieczorem - około godz. 22, zacznie się część muzyczna. Na dobry początek wystąpi The Hi Fly Orchestra. To oznacza akustyczny jazz, który porywa słuchaczy na parkiet. Klasyczne brzmienia jazzu z lat 60., rytmów latino i samby powracają do swoich groovowych korzeni. Formacja THFO została założona w 2005 r. przez Jerkera Kluge i Floriana Riedla. Ich celem było stworzenie brzmienia łączącego nowoczesność z klasycznym jazzem, pochodzącym z ery Blue Note. Po koncercie afterparty: DJ Papa Zura i Burn Reynolds.

Środowe pokazy rozpocznie w Kryterium blok krótkometrażowy - godz. 10. Kolejne o godz. 13.30 i 17.30. Tytuły, które zakwalifikowały się do konkursu pełnometrażowych debiutów to: "Arbiter uwagi" (godz. 11.45), "Małe stłuczki" (godz. 15.45) i "Kochanie, chyba cię zabiłem" (godz. 19.30).
W kinie Alternatywa seanse rozpoczną się o godz. 11. Jeśli nie uda Ci się zobaczyć filmu konkursowego w Kryterium, poszukaj go w repertuarze Alternatywy. O godz. 18 w Alternatywie obecność obowiązkowa nie tylko dla miłośników kina, ale też fotografii. Odbędzie się tam wernisaż wystawy "Berlinale" Karola Wysmyka. Prezentowane prace będą częścią projektu "Close-Up", organizowanego przez galerię C/O Berlin w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. W ramach "Close-Up" co roku trzynastu młodych fotoreporterów ma szansę dokumentować jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. W ostatni dzień Berlinale Dieter Kosslick, dyrektor festiwalu, otwiera w C/O wystawę, na której pokazywany jest zestaw dziesięciu zdjęć każdego z uczestników projektu. W zeszłym roku jednym z nich był koszalinianin - Karol Wysmyk. Wystawa "Berlinale" w Kinie Alternatywa potrwa do 28 czerwca.

Wieczorem w Muzie będzie można wysłuchać rozmowy z Katarzyną Maciąg (godz. 20.30), a o godz. 22 rewelacyjny koncert: Waglewski Fisz Emade. Po pięciu latach od wydania platynowej "Męskiej muzyki", 25 października 2013 r. ukazała się nowa płyta Waglewskiego Fisza Emade. "Matka, Syn, Bóg" to wypowiedź artystyczna na temat spraw ważnych, ale potraktowanych z dystansem charakterystycznym dla Waglewskich. Wojciech Waglewski twierdzi, że to najbardziej osobisty, najgłębszy i najprawdziwszy materiał z dotychczasowych dokonań formacji. Koncerty to zupełnie inny, niezwykły wymiar tego projektu. Trzech Waglewskich na jednej scenie to pewność emocji i uniesień artystycznych. Doświadczymy tego również w Koszalinie.

W czwartek filmy krótkometrażowe będzie można oglądać w Kryterium w blokach - godz. 10, 13.30 i 17.30, a pełnometrażowe tytuły to: "Jaskółka" (godz. 12), "Dżej Dżej" (godz. 15.30) i "Facet (nie)potrzebny od zaraz" (godz. 19.30). W Galerii Bałtyckiej o godz. 14 będzie można posłuchać rozmowy z mecenas Klaudią Błach-Morysińską, która opowie o ochronie praw autorskich. Do Alternatywy warto wybrać się na pokaz filmu "Ucieczka z kina Wolność" (godz. 15.30, sekcja retrospektywy) oraz "Oh, boy", debiutu zagranicznego (godz. 20.30).

W Muzie o godz. 20.30 rozpocznie się spotkanie z Jakubem Gierszałem, a o godz. 22 koncert Mariki i Spokoarmii. Marika, czyli Marta Kosakowska, rozpoczęła przygodę z muzyką w 2002 roku, jako wokalistka zespołu Bass Medium Trinity, z którym wydała debiutancką płytę "Mówisz i masz". Od zawsze bliskie jej były egzotyczne rytmy. Choć znalazła uznanie na polskiej scenie reggae, nigdy nie pozwoliła się zaszufladkować. Balansuje na pograniczu gatunków, czerpiąc z soulu czy funku. Bezustannie szuka nowych brzmień. Dzieliła scenę z takimi gwiazdami jak Erykah Badu, Wyclef Jean, Missy Elliott, Sean Paul, Gentleman czy Macy Gray.

Wstęp na wszystkie festiwalowe pokazy, seanse, wystawy i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!