MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Młodzi i Film". Oglądaj reżyserskie debiuty i dyskutuj z twórcami

Joanna Krężelewska
Ostatnie przygotowania przed wielkim otwarciem MiF-u. Autorem tegorocznego plakatu jest Tomasz Opasińki, który pracował przy "Grze o Tron", "King Kongu" czy "Incepcji".
Ostatnie przygotowania przed wielkim otwarciem MiF-u. Autorem tegorocznego plakatu jest Tomasz Opasińki, który pracował przy "Grze o Tron", "King Kongu" czy "Incepcji". RADEK KOLESNIK
Historia festiwalu Młodzi i Film sięga roku 1973. Przez lata stał się on znaczącą marką na mapie filmowych imprez w całym kraju.

Cztery dekady temu na Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych "Młodzież na ekranie" swoje pierwsze filmy prezentowali: Krzysztof Zanussi (Wielki Jantar 73' za film "Iluminacja"), Krzysztof Kieślowski (Wielki Jantar 76' za "Personel"), Agnieszka Holland (Wielki Jantar 79' za "Aktorów Prowincjonalnych"). Przez lata ukształtowała się formuła imprezy, która nie tylko pokazuje, co polskim kinie nowe i świeże, ale też daje widzowi przestrzeń do dyskusji. MiF to też koncerty, spotkania z gwiazdami, wystawy. Co na dobry początek?

W poniedziałek o godz. 19 w sali kina Kryterium rozpocznie się gala otwarcia 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Będzie można zobaczyć krótkometrażowy film "Pierwszy raz" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. O godz. 20.15 rozpocznie się seans filmu "Na wylot" w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. O godz. 22 warto wybrać się na plac przed ratuszem - wyświetlony będzie debiut zagraniczny "Sugar Man".

Od wtorku pokazywane będą już filmy konkursowe (kino Kryterium) - krótkometrażowe w blokach o godz. 10.30 i 14.30; konkurs pełnometrażowy: o godz. 12.30 - "Kebab i Horoskop"; godz. 17 - "Piąte: nie odchodź!". Po każdej projekcji filmu konkursowego widzowie mogą wziąć udział w spotkaniu z jego twórcami w Bałtyckiej Galerii Sztuki.

O godz. 19 będzie można zobaczyć film "Anatomia zła". W kinie Alternatywa (Koszalińska Biblioteka Publiczna) też sporo do oglądania: godz. 10.30 - "Reguły morza", "Vivaldi Piąta Pora Roku", godz. 12 - "Idź"; "Przypadek Piekosińskiego"; godz. 14.15 - "O koniach i ludziach", godz. 18.30 - "Biało-czerwoni z Chrząstawy"; godz. 20 - "Daas". O godz. 16 w Alternatywie o pracy nad filmem, współpracy z reżyserem i wspólnych poszukiwaniach opowie Łukasz Żal, autor zdjęć nominowany do Oscara za film "Ida".

Klub festiwalowy w tym roku działać będzie w Minibrowarze Kowal. We wtorek o godz. 20.30 w cyklu "Zawód: aktor" rozpocznie się spotkanie z Bartłomiejem Topą.

O godz. 22 rozpocznie się koncert Gaby Kulki. Artystka śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Jej muzyka określana jest jako "progresywny pop": pstrokata mieszanka gatunków od fortepianowego rocka, przez jazz, po weillowski kabaret. Wielokrotnie nagradzana, m.in. "Fryderykiem" - Nagrodą Akademii Fonograficznej dla najlepszej wokalistki roku (2009), "Mateuszem Trójki". Wydała cztery autorskie płyty: "Out" (status złotej płyty), "Hat, Rabbit", koncertowe "Wersje", a najnowszy studyjny album "The Escapist" ukazał się we wrześniu 2014 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!