Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Henryk Kowalczyk w Szczecinku. Dziesiątki ważnych pytań [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Henryk Kowalczyk (drugi z lewej) na spotkaniu w Szczecinku
Henryk Kowalczyk (drugi z lewej) na spotkaniu w Szczecinku Rajmund Wełnic
Zgodnie z oczekiwaniami sprawy ochrony środowiska zdominowały spotkanie ministra środowiska Henryka Kowalczyka w Szczecinku.

Przyjazd ministra Henryka Kowalczyka to jeden z elementów coweekendowych wyjazdów polityków Prawa i Sprawiedliwości w ramach kampanii „Polska jest jedna”, w której składają sprawozdanie z tego co rząd zrobił przez ostatnie ponad dwa lata. I tak było też na spotkaniu w szczecineckim kinie Wolność, gdzie minister opowiedział o najważniejszych osiągnięciach rządu PiS (programy 500 plus, Mieszkanie Plus, uszczelnienie ściągalności podatku VAT), a także o planach na przyszłość (wyprawka dla uczniów 300 zł, program Czyste Powietrze).

– Mimo ogromnych kosztów tych programów budżet państwa jest w lepszym stanie nich za poprzedników – minister mówił, że tylko uszczelnienie systemu podatkowego daje około 50 miliardów zł wpływów więcej.

Wszyscy jednak czekali na możliwość zadania pytań i Henryk Kowalczyk dosłownie został nimi zasypany. Działacze Terry pytali o konkretne działania mające zmusić firmy do ograniczenia emisji uciążliwych i szkodliwych substancji, szef Fundacji Jantar Krzysztof Najda dopytywał się o działania w sprawie katastrof ekologicznej zagrażającej jezioru Jamno, rolnicy pytali o kwestie odszkodowań za straty powodowane przez dzikie zwierzęta, a burmistrz Czarnego o szkody powodowane w gminnych drogach przez ciężki transport wywożący drewno z wiatrołomów. Były też słowa oburzenia o wmanewrowanie sołtysów do wyceni szkód łowieckich, pytania o to jak zmusić gminy do udziału w programie Mieszkanie Plus.

Henryk Kowalczyk mówił, że prawo łowieckie zostanie wkrótce zmienione i sołtysów w szacowani szkód zastąpią pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego. Zapowiedział także, że kończą się prace nad wprowadzeniem monitoringu ciągłego emisji w zakładach przemysłowych i ustaleniem przepisów, co jest, a co nie jest odpadem i co będzie można spalać. W kwestii jeziora Jamno padły stwierdzenia, że organy państwowe i prokuratura będzie wyjaśniać okoliczności utworzenia wrót sztormowych i jaki to miało wpływ na środowisko.

Głos zabrał także dyrektor Kronospanu, który zapowiedział, że 19 czerwca unieruchamia na kilka dni zakład, aby ruszyła instalacja UTWS.

– Obiecuję, że wtedy z pejzażu Szczecinka zniknie jeden z większych emitentów – mówił.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!